Prenses Akademisi "Bu harika masalsı hikayenin övülecek çok yanı var: şiirsel bir anlatım dili, temposunu hiç yitirmeyen bir kurgu. Ama öykü tüm bu edebi becerilerinin ötesinde en büyük gücünü, sıcaklığını okuruna yansıtmaktan alıyor... Asla Hafiflemeyen bir neşe..."
-Kirkus

"Öykü de tıpkı anlattığı dağlar gibi. Kimi zaman yükselip, kimi zaman ayakları yere basan zirve ve vadilerle dolu bir gerilim örgüsüne sahip. Ama yazar soğuk bir peri masalı anlatmamış kitapta. Aile, ilişkiler, eğitim ve yuva üzerine entrikalarla dolu, çok katmanlı bir öykü yaratmayı başarmış."
-School Library Journal

"Zengin rengi, serüveni ve romantizmiyle gerçekten harikulade bir kitap."
-Buffalo News

Miri ve ailesi, zengin ve yeşil bahçelerin çok ötesindeki çorak ve kayalık Eskel Dağı'nın bir köyünde yaşamakta ve diğer köylüler gibi onlar da civardaki madenden çıkardıkları nadide bir taşla geçimlerini sağlamaktadır. Miri küçük yaşlarından beri daima diğer çocuk ve yetişkinlerle birlikte taşocaklarında çalışmak, böylelikle köyüne ve ailesine katkıda bulunmayı arzulamaktadır. Ama babasının bu isteğini reddetmesi, Miri'yi üzmekte, narin ve zayıf vücudu yüzünden yardımcı olamadığı için kendine kızmaktadır Bir gün köye bir haber gelir: Kralın kâhinleri, evlenme çağına gelen Prensin gelinini bu dağ köyünden seçmesi gerektiğine karar vermişlerdir. Prens bizzat köye gelecek ve karısını köy kızları arasından kendisi seçecektir. Ama tüm aday genç kızların bu seçimden önce bir yıl süreyle bir akademide saray eğitimi görmeleri gerekmektedir. Okul, katılan genç kızların hayatını tamamen değiştirmeye başlar. Adaylardan biri olan Miri, okulda bir anda kızlar arasındaki acımasız rekabet ve Prens tarafından seçilme konusundaki çelişkili arzulan ile yüzyüze kalır. Ama okuldaki olaylar kendisi ve arkadaşlarının hayatlarını tehdit ettiğinde, sorumluluk alıp, herkesi kurtarmak için bir yol bulmaya çalışan, yine bu narin dağ çiçeği Miri olur. Başarılı yazar Shannon Hale'den, küçük ama kararlı ve azimli bir dağlı prensesin öyküsü.

Ödüller:
- Book Sense Pick Ödülü (2005)
- Okunacak ve Paylaşılacak 100 Kitap Ödülü New York Şehir Kütüphaneleri
- En iyi On Kitap Ödülü New England Kitapevleri Birliği
- Yılın En İyi Romanı Fahri Mansiyonu PW's Cuffie Awards, 2005
- En İyi Kitap Ödülü Salt Lake Tribune Gazetesi, 2005
- En İyi Çocuk Kitabı Ödülü Dover Communitiy News Gazetesi, 2005 Prenses Akademisi, Salyangoz Yayınları, Seda Yılmaz, 9799756277170, Shannon Hale
Stok Kodu
9799756277170
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
256
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-1
Çeviren
Seda Yılmaz
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat