Imf Kıskacında Telekom Thy ve Enıs Öksüz

%20
Imf Kıskacında Telekom Thy ve Enıs Öksüz,Gül S. Demirtaş
Imf Kıskacında Telekom Thy ve Enıs Öksüz Telekom, THY dosyasında neler yok ki... Özelleştirilmesinin yılan hikayesine dönüşü, Bizans'ta bile görülmeyen türlü ayak oyunları, çıkar çekişmeleri, peşkeş ve talana sahne oluşu, "Birkaç iyi adam" ve başarılı bir bakanın ilahlara kurban edilişi ve daha niceleri... Bir gün koltuğunu doldurmasıyla övülen, ödüllendirilen bir bakanın, çıkar savaşları arasında "vatan haini (!)" ilan edilmesinin hayret veren, düşündüren hikayesini de görebiliyorsunuz Telekom, THY dosyası içinde... Vatanını, devletini ve devletinin ali çıkarlarını savunmanın erdem mi, enayilik mi olduğuna karar vermekte zorlanıyor, yükseliş trendi hiç kırılmayan "devlet malı deniz" düsturuna biat edenlerin ne kadar haklı olduğunu görüp pes diyebiliyorsunuz... Kim tarafından yönetiliyoruz, manda yönetimini reddettiğimize eminsek IMF neci?

İşte size hikaye içinde hikaye, oyun içinde oyun olan Telekom, THY dosyası... Ve bir dönemin hikayesi...

IMF Kıskacında Türkiye...!

Sn. Enis Öksüz, bakanlıktan istifa ettirildi ama mücadelesini bırakmadı. Kendisini kutlayanlar oldu, yerenler de.

Kemal Derviş, DSP kontenjanından Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. İcraatlarına baktığımızda borç aramaktan, Türkiye'yi, IMF'e ve dolayısıyla ABD'ye, boynu bükük bırakmaktan başka bir şey yapmadı. Hatta 18 Ağustos 2002 tarihli Aydınlık dergisinde, Kemal Derviş'in, çok daha endişe dolu kirli işlerle uğraştığı iddia edildi.

Türkiye'ye, Türk ve Türkiye karşıtı IMF'in (Bazı kaynaklara göre ise CIA bağlantılı / Aydınlık Dergisi Haberi) resmi memuru olarak gönderilen birisi için, Enis Hoca harcanmak istendi. Nedeni, ülke kaynaklarını daha ucuza kapatabilmek. IMF memuru ve onun yerli işbirlikçilerinin en iyi bildikleri yol, onlara karşı çıkanları, yani ülkesinin çıkarlarını sonuna kadar koruyanları harcamaktır.

Gerçeği ise halk çok daha iyi gördü ve anladı. Zaman ise ülkeyi çıkmaza sürüklemeye çalışanları ve karanlığa atanları hiç bir zaman affetmedi, affetmeyecekte.

Bugüne gelindiğinde ise, Derviş'in esas ne yapmaya çalıştığını, DSP'den ayrılanlar (yol arkadaşları) da anladı ama belki biraz geç kaldılar, yarın ise CHP'liler anlayacak. İnşallah geç olmadan!
(Arka Kapak) Imf Kıskacında Telekom Thy ve Enıs Öksüz, Sam Yayınları, 9789755201955, Gül S. Demirtaş
Stok Kodu
9789755201955
Sayfa Sayısı
264
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat