Aşk Bir Öyküdür Kişisel İlişkiler Üzerine Yeni Bir Teori

%22
Aşk Bir Öyküdür,Robert S. Sternberg
“Bizi kimi insanlara son derece kuvvetle çeken ve diğerlerinden iten nedir? Kimi ilişkilerin pek sorumsuzca yürümesini sağlarken ötekilerin alev almasına neden olan nedir?
Sternberg yarattığımız ilişki türünün içimizde taşıdığımız aşk öyküleri türüne bağlı olduğunu göstererek bu sorunların yeni yanıtlarını sunuyor bize. Kapsamlı araştırmalardan ve gerçek çiftlere ilişkin büyüleyici örneklerden yola çıkarak, her birinin kendi ayırt edici avantajları ve güçlükleri bulunan ve pek çoğunun birbirleriyle çatışacak denli uyuşmaz olduğu 26 çeşit aşk öyküsü tanımlıyor.
Bunlar aşka dair tercihlerimize önderlik eden, büyük ölçüde bilinçsiz ön kavramlaştırmalıdır. Ancak aşk üzerine elimizdeki öykü türünün farkına varmakla daha tatmin edici ve sürekli ilişkiler yaratma özgürlüğünü kazanırız. Öykülerimizin oynadıkları rolden habersiz kaldığımız sürece aynı yanlışları defalarca yinelememiz olasıdır. Fakat bu kitabın bize sağladığı hayat verici yarar, öykülerimiz bizi hareketlendiriyor olsa da, onları tekrar gözden geçirebilmemiz ve kendi öykülerimizle daha uyumlu olan eşler seçmeyi öğrenebilmemizdir.“
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754682939
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
311
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-01
Çeviren
Berat Çelik
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat