Greklerde Eğitim Düşüncesi

%22
Greklerde Eğitim Düşüncesi,Thomas Davidson

Liste Fiyatı : 15,00 TL
İndirimli Fiyat : 11,70 TL
(Bu ürünü aldığınızda 11 puan kazanacaksınız)
   11

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet

'Hayatın bütünü çalışma ve serbest zaman, savaş ve barış; yapıp ettiğimiz her şey ise zorunlu ve faydalı olan ile soylu olan diye iki kısma ayrılır. Bu etkinlik kümeleri arasında yaptığımız seçimi, zorunlu olarak ruhun yüksek veya alçak kısımları ile her birine ait etkinlikler arasında yaptığımız seçimler belirleyecektir. Savaşı barış için, çalışmayı serbest zaman için, faydalı ve gerekli olanı soylu olan için seçmeliyiz.'

Peki, serbest zamanı ne için aramalıyız? Aristoteles buna, 'Tanrısal şeyler üzerine düşünme etkinliğinde bulunmak için! ' cevabını verir. En yüksek eğitimin bizi serbest zamanı doğru ve soylu biçimde kullanmaya hazır hale getirmeyi amaçladığını söyler.

O halde şu soruyla bir kez daha yüzleşmeliyiz: 'Eğitimin amacı kültür mü, yoksa bizi hayatın işine gücüne uygun hale getirmek mi olmalıdır? 'Bu soru, sanılanın aksine, bugünün değil, bundan iki bin beş yüz yıl öncesinin sorusudur ve o günün insanları bu soru üzerine düşünmüş, eğitimlerine bu soruyu temel alarak yön vermiştir. Bu sorunun açtığı aralıktan Greklerde eğitimin, buna bağlı olarak da toplum ve devlet hayatının nasıl şekillendiğini gördükten sonra, dönüp kendimize bakabiliriz ve o zaman sorabiliriz; 'Biz nerede hata yaptık? ' diye..

Stok Kodu
9789754687538
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
255
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-01
Çeviren
Ahmet Aydoğan
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat