Karışıklığın KarmaşasıOlağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlğı

%30
Karışıklığın Karmaşası,Charles Mackay
Charles Mackay'in Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı ile Joseph de la Vega'nın Karışıklığın Karmaşası, Financial Times gazetesi tarafından yapılan sıralamada, tüm zamanların en iyi 25 yatırım kitabı arasında yeralıyor.
Her iki kitap da ticari hileler ve kitle davranışlarının finansal piyasalar üzerindeki kimi zaman neşelendiren, kimi zaman kahreden etkisini keşfetmek için, iki edebi yatırım klasiğini birbiriyle ilişkilendiriyor. Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Karışıklığın Karmaşası, bizi 1834?teki Lale Çılgınlığı'ndan "lalelerin altından daha yüksek fiyata alınıp satıldığı dönem"den alıp, 1720'deki South Sea "balonu"na ve ötesine götürüyor. Menkul kıymet uzmanı Martin S. Fridson, ilginç, eğlendirici ve kesinlikle entrikacı bir geçmişe yapacağınız yolculukta, size rehberlik ediyor. Kitle psikolojisi ve dolayısıyla finansal piyasalar üzerine yazılmış en önemli kitap olarak tanımlanan bu yatırım klasiği üzerine Peter Bernstein şu tanımlamayı yapıyor: "Geçmiş günlere dair dikkat çekici bir zenginlik, tamahkârlık, hilekârlık ve finansal keşifler öyküsü."

Günümüzden 300 yıl önce yazılan bu kitaplar teknoloji ne kadar değişirse değişsin borsalara asıl yön veren faktörün kitle psikolojisi olduğunu ortaya koyuyor ve borsa hareketlerinin arkasında yatan nedenleri irdeliyor.
Stok Kodu
9789757132615
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
272
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Ali Perşembe, Levent Cinemre
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat