Azerbaycan - Ermenistanİnsan Hakları - Etnik Azınlıklar ve Kürtler

%30
Azerbaycan - Ermenistan,Kerim Yıldız
Azerbaycan - Ermenistan Kafkasya gibi önemli bir bölgede, coğrafyayı ve tarihi geçmişi paylaşan Azerbaycan ve Ermenistan, Türkiye açısından da aynı nedenlerle büyük önem taşıyan iki yeni devlet.

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra aynı anda bağımsızlığını kazanan bu iki devletin, hem kendi aralarında hem de kendi içlerinde sorunları bulunuyor. Ermenistan'ın Türkiye ile ilişkileri, tarihteki kanlı sayfaların gölgesinde kaldığı için donmuş durumda...

Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle iki ülke arasında çıkan savaşın meydana getirdiği siyasi ve insani sorunlar hala çözüme kavuşabilmiş değil. Her iki ülkede 2 milyona yakın insan mülteci konumunda. Bütün bu sorunlara bölgedeki ağır ekonomik şartlar da ekleniyor. İlave olarak her iki ülkede de azınlıklar sorunu bulunuyor. Azınlıklar içinde Kürtlerin oran olarak önemli bir payı olduğu görülüyor.

Bu araştırma her iki ülkedeki azınlıkların, durumlarını ve sorunlarını insan hakları açısından saptamak amacıyla yapıldı. Her iki ülkenin de Türkiye gibi Avrupa Konseyi üyesi olması dolayısıyla, bu ülkelerdeki azınlıkların ve bu arada Kürtlerin durumları ve bu alanda yaşanan sorunlar, uluslararası toplumu da, azınlık meselelerini ve Kürt sorununu uzun yıllardır tartışmakta olan Türkiye'yi de, yakından ilgilendiriyor.

Bu kitaptaki tesbitlerin ve belirlenen ihtiyaçların, Türkiye'de bu konuyla ilgili resmi ya da sivil yetkililer, başta insan hakları kuruluşları olmak üzere sivil toplum örgütleri ve akademisyenlerce ilgiyle karşılancağını umuyoruz.
(Arka Kapak) Azerbaycan - Ermenistan, İnsan Hakları - Etnik Azınlıklar ve Kürtler, Scala Yayıncılık, 9789758535064, Kerim Yıldız, Deborah Russo
Stok Kodu
9789758535064
Boyut
135-165
Sayfa Sayısı
128
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat