Marka RuhuSosyal Sorumluluk Kampanyalari İle Marka Yaratmak

%30
Marka Ruhu,Hamish Pringle
Sosyal sorumluluk kampanyalari, bir sirketi veya markayi ilgili bir gönüllü kurulus ya da sosyal amaca, karsilikli fayda saglamak üzere baglayan stratejik bir konumlandirma araci olarak tanimlanabilir. Sosyal sorumluluk kampanyalari kurumun itibarini gelistirebilir, marka bilincini, müsteri bagliligini artirabilir, satislara ivme kazandirabilir, medyanin ilgisini çekebilir ve daha birçok fayda saglayabilir.

Yogun rekabet ortaminda, tüketicinin sirketten ya da markadan beklentileri rasyonel (ürün performansi) ve duygusal (marka kisiligi) unsurlari asiyor. Insanlar artik kuruluslarini toplumdaki yerini sorguluyor ve iyi birer "kurumsal vatandas" olduklarina iliskin göstergeler ariyorlar.

Bu gelismeler, markalara ve marka gelistirmeye bakisimizi da derinden etkiliyor. Rekabet edebilmek için, pazarlamacilar tüketicinin Maslow piramidindeki 'daha üst düzey' taleplerini yanitlayabilmek, dolayisiyla da markalarina yeni tarz degerler katmanin yollaini bulmak durumundalar.

Bazi sirketlerin ve markalarin bu gereksinime cevap verebilecek güçlü 'inanç sistemleri' olmakla birlikte, birçogu böyle bir sistemi henüz oturtmus degil. Bir sosyal sorumluluk programi, içtenlikle ve kendini gerçekten adayarak gerçeklestirildigi takdirde, birçok sirket için marka konumunu yükseltecek 'credo'yu saglamada en hizli ve en ekonomik yöntem olacaktir.

Bu kitap, sosyal sorumluluk kampanyalari kavramini ve bu kavramin günümüz marka gelistirme çalismalarindaki yerini anlatiyor. Marka Ruhu, yazarlarin reklamcilik ve sosyal yardim kuruluslarindaki engin deneyimlerinden yararlanarak ve kavramlari ilgili vaka analizleri ile örnekleyerek, pazarlamacanin sosyal sorumluluk kampanyalarinin gücünü bir ürün, hizmet ya da kurulus markasi için nasil kullanabilecegini gösteriyor.
Stok Kodu
9789757132585
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
280
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Canan Feyyat, Zeynep Yelçe
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat