Şehir DüştüBizansli Tarihçi Francis'den İstanbul'un Fethi

%30
Şehir Düştü,Yeorgios Francis
Istanbul'un 1453'deki fethi gibi Dünya tarihinin tamamen degistiren, Orta Çag'in bitimini ve Yeni Çag'in ilk sayfasini açan bir olayin en dramatik safhasini, olayin bastan sirasina kadar birinci derecede görgü taniginin kaleminden okumak ilginç olsa gerek.
Yeorgios Francis, imparator Konstantinos'un tüm yasami boyunca sarayla en yakin arkadasi, müsaviri ve de silâh arkadasi olmustur.
Elinizdeki kitabin en önemli yani yazarinin, olaylar nedeniyle yasanmis oldugu pek çok olumsuzluklara ragmen bir tarihçiden beklenen tarafsizlik ve objektivite ögelerine büyük ölçüde sadik kalmis olmasidir.
Ilk yayinlanmis, bulundugu 15. asrin sonlarindan sonra pek çok lisanda çevrilerek basilmis olmasi ve de pek çok üniversite tarih bölümlerinde temel belge kitap olarak okutulmakta olmasi, kitabin degeri hususunda bir kanat sahibi olmaniza yeterli olur kanisindayim.
Türkiye'yi öylesine ilgilendiren Istanbul'un Fethi'ne ait bu belgesel eserin, dogrudan dogruya orijinalinden çevirisinin faydasiz olmayacagini ümid ederim.

-Dr. Kriton Dinçmen
Stok Kodu
9789757132608
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
96
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-10
Çeviren
Krıton Dinçmen
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat