Kalem Mevzuatı kitabının amacı ve içeriği, yargılama öncesi ile yargılama sırasında ve yargılama sonunda mahkeme işlemlerinde yapılması gerekenleri, yönetmelik ve tüzük hükümlerine göre anlatmaktır. Mahkemeler yargılama işini yaparken usul yasalarına uymakla beraber bu yasalara uygun olarak çıkarılmış bulunan yönetmelik ve tüzükleri de tatbik etmek zorundadırlar. Zira yargılama aşamasına kadar yapılan bir çok işlem vardır ve bu işlemlerin uygulama şekli ve şartları tüzük ve yönetmeliklerle düzenlenmiştir.

Kitabımızda kalem mevzuatı incelenmeden önce Adalet Bakanlığı Merkez Teşkilatı ile yargı kuruluşları ve diğer yardımcı yargı kuruluşlarının kuruluş ve görevleri kısaca tekrarlanmıştır. Çalışmanın bu üçüncü baskısı tamamen yenilenmiş ve gözden geçirilmiş; bu arada tereke ve vesayet mahkemeleri ve işlemleri, yargı harçları, hükmün temyiz edilmesi halinde yapılacak kalem işlemlerine ilişkin usul yasalarının ilgili normları ve Yargıtay içtihatları ilave edilmiştir.

Kitapta bir çok farklı konunun uygulama yönüne değinilmesi sürekli olarak mevzuatla uğraşan memurlara kolaylık sağlayacağı gibi çalışmanın sonunda yer alan defter örnekleri de daha önce hiç bu tür defterlerle çalışmamış memurlara yardımcı olacaktır.
Stok Kodu
9789753471480
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
288
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
1997
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat