Terazi Aylık Hukuk Dergisi Sayı:39 Kasım 2009

%4
Terazi Aylık Hukuk Dergisi Sayı:39 Kasım 2009,Cemre Kocaçimen Terazi Aylık Hukuk Dergisi Sayı:39 Kasım 2009,Cemre Kocaçimen
   

Liste Fiyatı : 25,00 TL
İndirimli Fiyat : 24,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 24 puan kazanacaksınız)
   24

Temin süresi 6 iş günüdür.

Adet
Dergimiz nitelikli ve hukuka yön veren makalelerin yanı sıra “Hukuk Dünyası’ndan Haberler”e, ilginç köşe yazılarına ve yüksek yargı kararlarına da yer veriyor. Hukuk yazınında, makaleleri ile önemli bir yer edinen dergimiz, bu iddiasını özenle seçilmiş yüksek yargı kararları ile de sürdürmektedir.

Yargı kararlarının seçimi sırasında, özellikle okuyucularımızın ulaşmakta zorluk çektiği, çoğu henüz yayınlanmayan ya da yayınlanması zaman alan Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere, Yargıtay ve Danıştay’ın verdiği kararlara öncelik vermekteyiz. Dergimizde, Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği; ancak yürürlüğünün durdurulması yönünde karar vermediği, ilgili kararı da henüz yayımlanmayan birçok kanun hükmüne de yer verdik.

Dikkat çekmemiz gereken bir başka konu da, yenilenme süreci başlatılan temel kanunlar… Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu, TBMM’de görüşülmeye başlandı. Bu vesile ile “Hukuk Tarihimizden Portreler’ adlı köşemizde yazarımız Galip Doğan, Ticaret Kanunu Tasarısı'nın hazırlanmasında büyük emeği geçen değerli Hocamız Ünal Tekinalp’i tanıtıyor.

Dergimizde yer alan tüm yazılardan burada söz etmemiz mümkün değil; ancak “Demokrasi’ sözcüğünün sıklıkla dillendirildiği bir dönemde, Anayasa Mahkemesi'nin, Türk Hukuk Kurumu'nun ve Ankara Barosu'nun başkanlığını yapmış olan değerli hukukçumuz Yekta Güngör Özden’in “Örgütlenme Özgürlüğüne Elatma” başlıklı yazısına dikkatinizi çekmeden edemedik.

Kanunlarımız değişiyor, sosyolojik gelişmelerle paralellik gösteren yüksek yargı kararları da değişiyor. Yaşıyan hukukun gerisinde kalmamak için Terazi Hukuk Dergimizi takip etmenizi şiddetli öneririz; önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle. (Önsöz'den)

Konu Başlıkları:
Canan Yılmaz:İdarenin Maddi Tazminat Ödeme Yükümlülüğü
Öcal Kemal Evren:Şüphe Feshi
Muzeffer Koç:İş Güvencesi Kapsamında Geçersiz Nedenle Yapılan Feshin Sonuçları
Hüseyin Ertuğrul:Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 'Yüksel Erdoğan ve Diğerleri' Kararının, Türk Ceza Hukuku Yönünden İncelenmesi
Tonguç Bölükbaşı:Askerden Kurtulmak İçin Hile Yapma Suçu: (Askeri Ceza Kanunu 81. Madde)
Erhan Günay:Gümrük Kaçakçılığı Davalarında Dava Zamanaşımı Uygulaması
Nurullah Tekin:Cinsiyet Değiştirme Kavramı ve Cinsiyet Değişikliği Ameliyatının Hukuki Açıdan Değerlendirilmesi
Hasan Dursun:Rekabet Kurulunun Vermiş Olduğu Karara Karşı, Kurulun Kendisine Başvurulması, Dava Açma Süresini Durdurur mu?
Alper Özboyacı:070 Sayılı Elektronik İmza Kanununda Yer Alan Cezai Hükümler
Terazinin Dengesi – Remzi Özmen:Yasalar Hakkında Söylenmiş Bazı "Filozofça" Sözler"
Medeni Usul Hukuku Uygulamaları – Hakim Mehmet Akif Tutumlu – Yetki, Diğer İlk İtirazlar ve Zamanaşımı Savunusu (Def'i) Konusunda Hâkimin Karar Oluşturma Biçimleri
Hukuk Tarihimizden Portreler – Av. Galip Doğan:Prof. Dr. Ünal Tekinalp (1935– ....)
Pratik Bilgiler – Cumhur Sinan Özdemir:Part–Time (Kısmi Süreli) Çalışan İşçilerin Hakları
Bir Görüş – Yekta Güngör Özden:Örgütlenme Özgürlüğüne Elatma
Hukukçular İçin Muhasebe ve Vergi Uyuşmazlıkları – YMM. Rüknettin Kumkale:Vergi Hukukunda Süreler – Soru–Cevap (Konsinye Mal Teslimi)
Yargı Kararları
Stok Kodu
1306980209112
Boyut
16x24 cm
Sayfa Sayısı
328
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2009-11
Kapak Türü
Karton Kapaklı
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat