Gizli Ortaklık İlişkileri

%4
Gizli Ortaklık İlişkileri,Fatih Bilgili Gizli Ortaklık İlişkileri,Fatih Bilgili Gizli Ortaklık İlişkileri,Fatih Bilgili Gizli Ortaklık İlişkileri,Fatih Bilgili
   

Liste Fiyatı : 49,50 TL
İndirimli Fiyat : 47,52 TL
(Bu ürünü aldığınızda 47 puan kazanacaksınız)
   47

Temin süresi 6 iş günüdür.

Adet
Bir şahsın kararlaştırılan ortak bir amaç çerçevesinde dış ilişkide ortaya çıkmaksızın bir başka şahsın yürüttüğü bir faaliyete, mal veya emeğini koymak suretiyle iştirakinde gizli ortaklığın varlığından söz etmek mümkündür. Gizli ortaklıklar oldukça sık uygulama gücüne sahip olmalarına karşın hukuk literatüründe onu derli toplu inceleyen kaynak bir eser yoktur. Gizli ortaklıklar konulu işte bu çalışma uygulamadaki bu boşluğu doldurmayı ve söz konusu alanda temel bir başvuru eseri olmayı amaçlamaktadır.

Çalışmanın giriş kısmında gizli ortaklıkların ilk önce toparlayıcı bir tanımına yer verilmiş, daha sonra ise tarihsel süreç içerisindeki gelişim çizgisine bir göz atılmıştır. Arkasından gizli ortaklıkların uygulamada ortaya çıkmasına neden olan etkenlere değinilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde gizli ortaklıkların mevcut kanuni hükümler karşısında hukuken mümkün olup olmadığı sorunu tartışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise gizli ortaklık sözleşmesinin unsurlarına değinilmiştir. Ve bu bağlamda gizli ortakların özellikle benzer ilişkilerden, yani kara katılmalı ödünçten, temsil ilişkisinden, saman adam ilişkisinden, inançlı işlemlerden, komandit ortaklıklardan vs. olan farkı açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde gizli ortakların katılma payı, kar ve zarar payı, idare hakkı, ortaklık payının devri, ortaklığın sona ermesi ve tasfiyesi incelenmiştir. Dördüncü bölümde gizli ortaklığın dış ilişkideki özellikleri ele alınmıştır. Burada özellikle ortaklık borçlarından dolayı gizli ortaklığın dış ilişkideki özellikleri ele alınmıştır.

Burada özellikle ortaklık borçlarından dolayı gizli ortağa müracaatın mümkün olup olmadığı sorunu tartışılmıştır. Sonuç kısmında ise daha önce ortaya konulan açıklamaların kesin ve özlü bir dille özeti yer almaktadır.

Konu Başlıkları:
Adi Ortaklık Olarak Gizli Ortaklık
Gizli Ortaklıkların Tam İki Taraflı Sözleşmelerden Farkı (Özellikle Kâra Katılmalı Ödünçten Farkı)
Gizli Ortaklıkların Temsilden Farkı
Gizli Ortaklıkların Saman Adam İlişkisinden Farkı
Gizli Ortaklıkların Diğer Ortaklık Tipleriyle İlişkisi
Gizli Ortaklıkların Kurulması
Ortaklığın Sona Ermesi ve Tasfiyesi
Aktif Ortağın Sorumluluğu
Gizli Ortağın Sözleşmesel Sorumluluğu
Gizli Ortağın Sözleşme Dışı Sorumluluğu
Gizli Ortağın Güven Sorumluluğu
Stok Kodu
9789753476027
Boyut
16x23 cm
Sayfa Sayısı
231
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2003-04
Kapak Türü
Karton Kapaklı
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat