Matematiksel İstatistik

%4
Matematiksel İstatistik,İbrahim Hasgür Matematiksel İstatistik,İbrahim Hasgür Matematiksel İstatistik,İbrahim Hasgür Matematiksel İstatistik,İbrahim Hasgür
   

Liste Fiyatı : 29,90 TL
İndirimli Fiyat : 28,70 TL
(Bu ürünü aldığınızda 28 puan kazanacaksınız)
   28

Temin süresi 6 iş günüdür.

Adet
İstatistik, birçok nedenin etkisi altında bulunan kolektif olgulardan meydana gelen bir bütünün matematiksel yöntemlerle incelenmesi tekniğidir. Yani istatistik metotları her şeyden önce, matematiğe dayanmaktadır.

Hayatın pek çok alanında olasılık kelimesini kullanırız. Ne var ki matematik belirsiz kelimelerle değil, kesin sayılarla ifade edilir. Olasılık kelimesinin yalnız soyut anlamıyla yetinilmeyerek, ona matematiksel bir kimlik de verilmesine olasılık hesabı deriz.

Olasılık hesabı tesadüfi olayları inceler. Tesadüfi olaylar, önceden kesin olarak ne zaman, nasıl ve ne şekilde ortaya çıkacakları belli olmayan, her bir sonucun ihtimale bağlı olduğu olaylardır. Olasılık hesaplamasındaki tesadüfilik, her olaya belirli sonuçlar ve bunlara belirli ihtimaller bağlayarak , onu belli kanunlarla disipline eder.

Kitap; genel olasılık kavramını tanıtan, tesadüfi değişken kavramı ve çeşitlerini ele alan, temel olasılık kanunlarının önemini vurgulayan ve önemli olasılık dağılımları hakkında bilgi veren altı ana bölümden oluşmaktadır.

Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Hasgür'ün kaleme aldığı Matematiksel İstatistik, konuyla ilgilenenler için yararlı bir kaynak olacaktır.

Konu Başlıkları:
Tesadüfi olay ve İhtimal Kavramı
Tesadüfi Değişkenler
Örnekleme ve Büyük Sayılar Kanununa Giriş
Test Dağılımları
Tahminleme
Güven Aralıkları ve Testler
Stok Kodu
9789753472715
Boyut
16x23 cm
Sayfa Sayısı
379
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2000-03
Kapak Türü
Karton Kapaklı
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat