Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk

%5
Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk,Ayşe Havutçu Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk,Ayşe Havutçu Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk,Ayşe Havutçu Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk,Ayşe Havutçu
   
Vatandaşların trafik konusunda yeterince eğitimli olmamaları ve denetimlerin gereğince yapılmaması nedeniyle Türkiye, trafik kuralların en fazla ihlal edildiği ülkelerden birisidir. Her yıl yaklaşık olarak beş bin kişinin hayatını kaybettiği ve bu rakamın iki katı kadar da yaralanma olayının gerçekleştiği trafik kazalarının önünün kesilmesindeki en büyük etken, yasal yaptırımlardır.
Motorlu araçların sebep oldukları trafik kazalarından doğan hukuki sorumlulukları düzenleyen yasa, 1983 yılında yürürlüğe girmiş olan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunudur.
Yrd. Doç. Dr. Ayşe Havutçu ve Arş. Gör. Emre Gökyayla?nın kaleme aldıkları Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk isimli çalışmada, motorlu taşıt kullanıcılarının hukuki sorumlulukları incelenmektedir. Ayrıca, motorlu taşıtların yol açtıkları cismani ve maddi-manevi zararlardan dolayı sorumluluğun hukuki niteliği, şartları, kimlerin trafik canavarı olarak sorumlu tutulacağı da detaylı bir biçimde incelenmiştir.
Karayolları Trafik Kanununun yenilenmesinden sonra ortaya çıkan belirsizlikleri aydınlatan pek fazla çalışma yapılmadığı için, Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk literatürdeki bu boşluğu dolduran, önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Stok Kodu
9789753472289
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
350
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
1999
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat