Bu kitapta içeriği ve konularıyla klinik Adli tıp konusuna genel bir bakış açısı hedeflemektedir.

Adli tıp bir bilim dalı olarak objektif ve kanıta dayalı olarak insan vücudunu ve insanla ilgili davranışların yarattığı sonuçları hukukun yargı aşamasında doğru ve bilgilenmiş olarak değerlendirebilmesi için bilirkişilik yapan bilimdir.

Adli tıbbın önemli bir özelliği multidisipliner çalışma boyutunun bilim dalının doğal özelliği olmasıdır. Bir otopsi çalışmasında patolog ile otopsi sırasında başlayan işbirliği daha sonraki aşamalarda toksikolojik tetkiklerde toksikolog ve biyokimya uzmanları, DNA analizlerinde genetik uzmanları ve olayın hikayesine bağlı olarak bir çok farklı klinik dallarla işbirliğini gerektirecektir. Bir başka örnekte çocuk istismarında pediatrist, acil hekimi, çocuk psikiyatristi, çocuk cerrahı gibi klinik dalları ile işbirliğinin yanı sıra hukuk, sosyal hizmet uzmanı, psikolog gibi tıp dışı dallarla da sıkı bir işbirliği yapılmaktadır.

Bu geniş yelpaze ve işbirliği sonucu tıp, hukuk, diş hekimliği, psikoloji gibi çok sayıda fakültede Adli Tıp dersleri verilmektedir. İçeriği ve perspektifiyle bu kitabın başta öğrenciler olmak üzere adli tıp konusuna kafa yoran, enerji akıtan ve bir şeyler yapma çabasında olan herkese yararlı olması bu kitabın başlıca yazılış amacıdır.
Stok Kodu
9789750202339
Sayfa Sayısı
548
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat