Elektrikte Kayıp - Kaçak Bedeli DavalarıAçıklamalar ve Örnek İçtihatlarla

%5
Elektrikte Kayıp - Kaçak Bedeli Davaları,Yusuf Memiş Elektrikte Kayıp - Kaçak Bedeli Davaları,Yusuf Memiş Elektrikte Kayıp - Kaçak Bedeli Davaları,Yusuf Memiş
   
Adlî Yargı (Yargıtay Hukuk Genel Kurulu) 17/12/2014 tarihindeki "nihaî" kararlarıyla (karar düzeltme); "Kayıp-Kaçak" bedelinin elektrik abonelerinden tahsil edilemeyeceği yönünde son noktayı koymuştur. Ayrıca: Yargıtay 3. Hukuk Dairesi de; 21/05/2014 tarihinden sonra, Genel Kurulun bu emsal kararına (21/05/2014 tarihli) uyarak "kayıp - kaçak" bedeli ile birlikte elektrik abonelerinden tahsil edilen; "dağıtım, iletim, sayaç okuma ve perakende satış hizmeti" bedellerinde abonelerden tahsil edilemeyeceği yönünde içtihat kararları oluşturmuştur.

Dağıtım şirketleri tarafından elektrik abonelerinden tahsil edilen bu kalemler elektrik faturasının (yaklaşık olarak) %26 sına tekabül etmektedir. Hukukî uyuşmazlığın bu derece önemli olması itibarıyla, uygulamaya ışık tutması ve konuya ilişkin olarak Yargıtay görüş, karar ve uygulamasının, elektrik aboneleri ve uygulamacılar tarafından görülebilmesi ve bilinebilmesi açısından bu eserin hazırlanması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, sayaç okuma ve perakende satış hizmet bedellerine münhasır olmak üzere; bu konuda elektrik abonelerinin bütün hukukî soru ve sorunlarına cevap verilmeye çalışılmıştır.

Konu Başlıkları
Kayıp Kaçakta Belirsiz Alacak Davası
Kayıp Kaçak Bedelinde Genel İşlem Koşulları
Kayıp Kaçak Bedelinde Usuli Kazanılmış Hak
Kayıp Kaçak Bedelinin iadesi Yönünde Alacak Davası Açabilecek Aboneler
Kayıp Kaçak Bedelinde Görevli Yargı Yeri, Mahkeme
Zaman Aşımı, Husumet, Hukuki Yarar
Temyiz Kesinlik Sınırı
Stok Kodu
9789750232671
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
320
Basım Tarihi
2015-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat