Rekabet Hukukunda Danışıklılık Kavramı (Anlaşma, Karar, Uyumlu Eylem)

%4
Rekabet Hukukunda Danışıklılık Kavramı (Anlaşma,Karar,Uyumlu Eylem Rekabet Hukukunda Danışıklılık Kavramı (Anlaşma,Karar,Uyumlu Eylem Rekabet Hukukunda Danışıklılık Kavramı (Anlaşma,Karar,Uyumlu Eylem Rekabet Hukukunda Danışıklılık Kavramı (Anlaşma,Karar,Uyumlu Eylem
   

Liste Fiyatı : 49,90 TL
İndirimli Fiyat : 47,90 TL
(Bu ürünü aldığınızda 47 puan kazanacaksınız)
   47

Temin süresi 6 iş günüdür.

Adet
Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Ticaret Hukuku Bilim Dalı doktora tezi olarak hazırlanmış, 9 Haziran 2003'de kabul edilmiş ve orijinal yapısı korunarak kitaba alınmıştır.

Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 1994 yılında kabul edilmesinden sonra, Rekabet Kurumu 1997 yılında faaliyete başlamıştır. Kurum, kurulduğu tarihten itibaren danışıklılığa ilişkin çok sayıda ön araştırma ve soruşturma gerçekleştirmiş ve pek çok teşebbüse yüklü miktarlarda para cezası vermiştir. Kurumun soruşturma açtığı teşebbüslerin savunmalarında da görüldüğü gibi, ilgili teşebbüslerin en önemli itirazlarından bir tanesi, danışıklı ilişkileri dayanışma duygusu içinde normal bir davranış olarak algılamalarıdır. Aynı şekilde adli mahkemelerde gerek rakip teşebbüslerin gerek tüketicilerin açtığı dava sayısının çok az olmasında da rekabet kültürü eksikliğinin önemli bir etken olduğu söylenebilir. Fakat, piyasa işlemleri artık karşılıklı dayanışmaların var olduğu iyi komşuluk ilişkilerinden ziyade, rekabetçi ortamlarda yürütülmektedir. Teşebbüsler ya kendilerini oyunun bu yeni kurallarına uyduracaklar ya da büyük para cezalarıyla karşı karşıya kalacaklardır.

Bu çalışma, serbest piyasanın hükmettiği rekabet kültürünün gelişmesine katkıda bulunmayı ve destek vermeyi amaçlamaktadır.

Konu Başlıkları:
Danışıklılığın Tarihi Gelişimi, Türleri ve Niteliği: Danışıklılık İle İlgili Düzenlemelerin Tarihi Gelişimi
Anlaşma – Teşebbüs Birliği Karar ve Eylemleri
Uyumlu Eylem
Danışıklılığın Niteliği
Danışıklılığın Unsurları: Belirli Mal Veya Hizmet Piyasası
Rekabetin Sınırlanması
Hissedilir Derecede Etki (De Minimis Kuralı)
Teşebbüs – Muafiyet Tanınmamış Olması
Danışıklılığa Bağlanan Hukuki Sonuçlar: İşlem Bakımından Sonuçları
Taraflar Bakımından Sonuçları
Üçüncü Kişiler Bakımından Sonuçlar
Stok Kodu
9789753478274
Boyut
16x23 cm
Sayfa Sayısı
264
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2004-08
Kapak Türü
Karton Kapaklı
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat