Dünkü İstanbul'a mutfak pencerelerinden bir bakış. Uskumru dolmasından lahana yaprağında midye dolmasına, ramazan pidesinden paskalya çöreğine, erik gelincik balığından lüfer pilavına, çerkez tavuğundan güllaca, mevsimlere ve doğadaki dengelere saygılı, dini ritüellerle uyumlu, yeni tadlara ve deneylere açık bir yeme içme kültürü.
Yeme içme alışkanlıklarındaki farklılıklar, İstanbul'da buluşan (yaşayan) değişik etnik ve dinsel kökenli insanarın en belirgin özelliği olmuş her zaman. Öncelikle mutfakların mutlak hakimleri olan kadınlar arasındaki pişirdiğini tattırma, tarif alıp verme, yeni yöntemler deneme, yeniden yorumlama süreçleri, İstanbul'un çok kültürlü mutfağını ortaya çıkarmıştır.
İlhan Eksen bu kitapta “İstanbul Mutfağı“ diye adlandırdığımız renkli mozayiğe yeni parçalar eklemeyi sürdüren kent sakinlerine kulak veriyor. Yazar, anlatılanlardan hareketle birçok ilginç yemeğin tarifini verip, insan sağlığını nasıl kolladığına, doğadaki dengeleri nasıl yansıttığına değiniyor ve çokuluslu İmparatorluk felsefesindeki yerlerini anlatıyor.
Stok Kodu
9789755701271
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
127
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat