Küçük Hanım’dan Rubu Asırlık Adam’aBir Boğaziçi Hikayesi

%18
Mega Revma´dan Arnavutköy´e,Orhan Türker
Mega Revma'dan Arnavutköy'e 'Sel Yayıncılık tarafından yayımlanan Osmanlı İstanbulu'ndan Bir Köşe Tatavla isimli kitabımın kısa bir süre içinde Türk ve Yunan basının ilgi odağı haline gelmesi beni şaşarıtmadı desem yalan olur. İstanbulluların şehrin yakın geçmişine gösterdikleri bu ilgi, beni yine Rum ağırlıklı bir semt olan Mega Revma (Arnavutköy) 'ya yöneltti.

Evliya Çelebi'nin 'Lebi deryada bağlı bahçeli mamur haneleri vardır ki, cümle Rum ve Yahudiye mahsus olup; cami, imaret yoktur. Cemaati müslimi gayet azdır.' dediği Arnavutköy'ün geçmişi ile ilgili bu kitapta da Rumlar bu köyün kurucuları ve yerleşik eski halkı olarak ön plana çıkmaktadır.

Ben yazdığım semtlerin artık tek düze olan bugününden çok, hızla unutulmakta olan geçmişleri ile ilgilenmeyi sevdiğim için, burada da hikayeyi 1955/1960'larda bitirmeyi uygun buldum. Bu aynı zamanda Rum Arnavutköy'ün sönüp, Türk Arnavutköy'ün yükselişi olan sembolik ve tarihi bir dönüm noktasıdır.' Mega Revma'dan Arnavutköy'e, Bir Boğaziçi Hikayesi, Sel Yayıncılık, 9789755700984, Orhan Türker
Stok Kodu
9789755700984
Boyut
170-240
Sayfa Sayısı
126
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat