Romanın Hazırlanışı 1

%18
Romanın Hazırlanışı 1,Roland Barthes

Liste Fiyatı : 18,00 TL
İndirimli Fiyat : 14,76 TL
(Bu ürünü aldığınızda 14 puan kazanacaksınız)
   14

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Roland Barthes
Romanın Hazırlanışı 1
XX. yüzyılın önde gelen denemeci, eleştirmen ve göstergebilimcilerinden Roland Barthes'ın (1915-1980) Collége de France'taki son derslerini ve son seminerlerini (1978-1979 / 1979-1980) içeren Romanın Hazırlanışı, aynı zamanda onun kültür, yazın ve öğretim yaşamının doruk noktasındaki son ürünü.
Romanın Hazırlanışı I'de, Yaşamdan Yapıta uzanan süreci gözlemleyen R. Barthes, “şimdinin not edilmesi“nden “roman“a geçişi; kısa, parçalı anlatımdan uzun, sürekli anlatıma geçişi gündeme getiriyor.Bu amaçla da “not etme“nin, bir başka deyişle kısa anlatımının örnek biçimi olarak gördüğü ve tümce atomu diye adlandırdığı, Japonların “hayku“sunu (“ültra-kısa biçim“) ele alıyor. Böylece “not etme“den “roman“a nasıl geçilebileceğini araştırıyor. Bu araştırma serüveni içinde kendisi de sanki bir roman yazacakmış (kendi deyişiyle “roman yapacakmış“ = roman hazırlayacakmış) gibi bir tavır sergiliyor; bu “sankinin içine yerleşiyor.
Bu açıdan Romanın Hazırlanışı I: Yaşamdan Yapıta, bir “Yazınsal Yapıtın (Romanın) Hazırlanış Koşullarının Sorgulanması“ olarak okunurken, R. Barthes'in kendi Vita Nova tutkusunu ya da isterseniz kendi “Roman Fantasması“nı sergileyişi olarak da alımlanabilir.
Bu ciltte ayrıca “Labirent Eğretilemesi“ konusunun işlendiği seminer de yer alıyor.
Romanın hazırlanış aşamasından tamamlanış aşamasına geçiş sürecini ya da “Yazma Arzusundan Yazma Olgusuna“ geçiş aşamasını tartışan dersler ile “Proust ve Fotoğraf“ konusunu işleyen semineri de okurlarımız Romanın Hazırlanışı II'de bulacaklar.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755702988
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
248
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-10
Çeviren
Sema Rifat,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat