Yaşamın dumanları arasına pervasızca dalan bir roman...
Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir, Bir Sen Yakınsın Uzakta Kalınca ve Ku(r)şun Lezzeti romanlarının yazarı Selçuk Altun'un yeni romanı Annemin Öğretmediği Şarkılar 10 Ocak'ta okurla buluşuyor. Önceki romanı Ku(r)şun Lezzeti gibi, Annemin Öğretmediği Şarkılar da Sel Yayıncılık tarafından yayımlandı.
Selçuk Altun, önceki üç romanında kendine özgü dil üslubunu okura sevdirdi, kitaplar artan bir ilgiyle karşılandı. Annemin Öğretmediği Şarkılar'da yazar dille oyununu sürdürüyor ve okuru peşinden sürükleyen gizemli bir öykü anlatıyor.
Hem babasının katilini hem kendini arayan, iki kadın arasında parçalanmış yazgısının trajik düğümlerini çözmekte kararlı (kahr)amanımız, anti-kent İstanbul'un her ayrı köşesinde yazgısının ve sırlarının peşinde koşuyor.
Diğer yandan iyiliğe, doğruluğa taptığını sanarak peşpeşe ısmarlanmış cinayetleri işlerken, ağır ağır filozoflaşan, cellat geleneğinin son temsilcisinin hikayesi anlatılıyor.
İki hikayenin bir sarmala dönüşerek anlatıldığı Annemin Öğretmediği Şarkılar'da ülkenin gerçeklerinin kıskacındaki anti-kent İstanbul'da, yaşamın içinde yer soranların yolları giçemli rastlantılarla kesişirken; cani ve kurban ilişkisi ters açılardan s(org)ulanıyor.
Selçuk Altun'un Bir Önceki Romanı Ku(r)şun Lezzeti Hakıknda Basında Çıkanlar
“Dille oynayan bir dil büyücüsü... Bir düş, bir kurgu ustası.“
- Buket A., Varlık
“İmgeler, eğretileme ve benzetmelerle zenginleşen bir dil, yerli yerinde kullanılan polisiyelere özgü klişeler, toplumun her kesimini hedef alan ve hikayenin her sayfasına yayılan kinik bir tavir ve keskin bir ironi...“
- A.Ömer Türkeş, Virgül
“Türk romanının daha şimdiden kendi sesini bulmuş isimlerinden Selçuk Altun, roman kahramanına batırdığı kamayı kanırttıkça okurları da yazarla birlikte zevk alıyor“
- Taha Kıvanç, Yeni Şafak

“Okurun başını döndüren şahane bir kurgu.“
- Şebnem Atılgan, E Dergisi
“Bir solukta okunan bir roman.“
- Güven Turan, Akşam-lık
“Ku(r)şun Lezzeti, ismiyle müsemma bir kıssa. Bir nefeste okudum, lezzeti hala damağımda sekiyor.“
- Hüseyin Ferhad, Şair
“... Yapıtı bitirip, kapağıda kapatınca “Bitti!..“ diye üzülüyorsunuz... Benim tavsiyem en başa dönüp Ku(r)şun Lezzeti'ni bir daha “hazmederek “ okuyun. Ben öyle yaptım.“
- Özlem Ateş, Akşam
Stok Kodu
9789755702285
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
184
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat