Bu, bitmeyen bir savaşım.
Yüzyıllarca süren mücadeleleri sonunda kadınlar birçok haklar elde ettiler. Ne var ki, pratik teori arasındaki çelişki, hala cinsler arası farklılığın yapısal prensibine dayandırılmak istenmektedir. Bu çelişkide cinsel tarafsızlık söz konusu değildir, tersine bu, ataerkil bir yapının görev taksimidir.
Ama kadınlar kendi tarihlerini araştırmaya ve incelemeye başladılar. Onlar, elde ettikleri bilgilerle nereye kadar gidebileceklerini değil, hiçbir koşul tanımadan eşitliklerine ve özgürlüklerine ulaşabilmenin yollarını aramaktadırlar.
Bitmeyen Savaşım, kadın tarihine genel bir bakıştır. Kitap, Ortaçağdan başlayarak Birinci Dünya Savaşı'na kadar kadın hareketlerini izlemektedir. Ortaçağ, kadınların ilk kez soru sormaya başladıkları bir dönem olarak önemlidir. Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrası ise, eskiyle yeninin, modern yaşamla geleneksel yaşamın kavgasının yapıldığı bir zaman parçasıdır, ama mücadele sona ermemiştir. Dünya kadınlarının savaşımı, erkekle kadın arasında tam bir eşitlik sağlanıncaya kadar sürecektir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755701424
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
358
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat