Mutlakiyetten Meşrutiyete 2. Abdülhamid ve Jön Türkler

%25
Mutlakiyetten Meşrutiyete II. Abdülhamid ve Jön Türkler,Necmettin Alka

Liste Fiyatı : 18,00 TL
İndirimli Fiyat : 13,50 TL
(Bu ürünü aldığınızda 13 puan kazanacaksınız)
   13

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
II. Abdülhamid'in hükümdarlık yılları, gerek Osmanlı ve Avrupa tarihinin en kritik olaylarının ve hesaplaşmalarının yaşandığı bir süreçtir.
Başta Meşrutiyer olmak üzere modern özgürlükçü fikirleri savunan Jöntürkler, bu özgürlüklerin hayata geçirilmesi için II. Abdülhamid ile yoğun bir mücadeleye girmişlerdi.
1908'deki Jöntürk ihtilaline kadar geçen dönemde II. Abdülhamid bütün imkanlarını kullanarak Jöntürk hareketine göz açtırmamaya gayret etmiştir. Bu siyaset kapsamında Sultan Abdülhamid, idam, sürgün, işkence, sansür gibi çeşitli yasaklarla, yahut makam ve para teklifiyle karşıt olanları etkisiz hale getirmeye çalışmıştır.
Öte yandan her ne kadar Fransız ihtilalinden devşirme “özgürlük, kardeşlik, eşitlik“ sloganlarıyla modernleşme yanlısı bir hareket olarak gösterilse de, jöntürkler, Batılıların Osmanlı Devleti üzerindeki hesaplarının kesişme noktasındadırlar. Bu yönüyle de Jöntürk hareketinin “yerli“ olma vasfı sorgulanmaya açılmaktadır.
Bu kitapta, Jöntürklerin ilk boy göstermeye başladığı 1889 yılından, Abdülhamid'i devirdikleri 1908 ihtilaline kadar geçen süreçte yaşananlar bütün yönleriyle incelenmektedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9786055927141
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
339
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat