Çağımızın en büyük sıkıntılarından biri, hiç şüphesiz aile içi meselelerdir. Çünkü bu tür sorunlar aileyle sınırlı kalmıyor sadece, giderek tüm fertleri ve toplumu tehdit eder bir noktaya kolaylıkla varabiliyor. O meşhur sözü hatırlamak gerekirse, "toplumların ve devletlerin refahı aileler ve bireylerin mutluluğu ile ancak mümkündür." Dolayısıyla toplum ve devletlerin selameti, tek tek ailelerin huzur ve mutluluğu ile yakından ilgilidir. Bu da, aslında, çerçevesi belirlenmiş kurallara uymakla pek ala sağlanabilir. Karşılıklı olrak aileyi oluşturan bireylerin sorumluluklarını bilmesi ve ona uyması, kuşkusuz bunu sağlamanın en önemli ve hayati başlangıç ilkesidir.


Semerkand Yayınları tarafından basılan Hadisler Işığında Aile İlişkileri / Mutluluk Yolu kitabı, tam da bu hak ve sorumlulukları konu edinen önemli bir eser. Meşhur alim ve muhaddis Abdullah İbn Mübarek'in Kitabü'l-birri ve's-Sıla adlı önemli eserinde, aile içi ilişkilerikonu edinen hadislerden, sahabe ve tabiin sözlerinden derkenen Mutluluk Yolu adlı kitap, aile içi mutluluğun sağlanması yolunda etkileyici öğütler ve örnekler içermektedir. Kitap, hadisler ışığında aile ilişkilerini en ince detayına kadar ele almaktadır.


Tabiin döneminde yaşayan ilim ve maneviyat dünyamızın önemli isimlerinden Abdullah İbn Mübarek, eserinde, çağımızın büyük sorunlarından biri olan aile içi sorunlara, bir araya getirdiği hadislerle çareler aramaktadır. Kitapta, anne babaya karşı vazifelerden başlayarak, yakın ve uzak akrabaya karşı muamaleye, aile içindeki sorumlulukların ve görevlerin belirlenmesinden, aile içindeki sorumlulukların ve görevlerin belirlenmesinden, aile fertlerinin birbirleri üzerindeki haklarına kadar birçok konuya, Efendimiz(s.a.v) ve O'nun yolundan giden büyüklerin sözlerinden yola çıkarak reçeteler sunulmaktadır.
Stok Kodu
9786051010007
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat