'Kurban' adıyla yayınlanan kitap, İslam dininin önemli ibadetlerinden biri olan kurban konusunu, tarihi, fıkhi ve sıhhi açılardan ele alıp inceliyor. Kurbanın tarihçesi ile başlayan kitap, “kurban nedir?“ sorusuna dini ve tarihi bilgiler ışığında cevaplar veriyor, kurbanın hikmet ve hedeflerinden, kurbanlık hayvanda bulunması gereken şartlara kadar konu ile ilgili tüm noktalara temas ediyor.
Niçin kurban keseriz?
Kimler kurban kesmeli?
Hangi hayvanlar kurban edilir?
Kurbanda ortaklık hukuku nedir?
Kurban ne zaman kesilmeli?...
Kitapta cevabı aranan bu gibi dini soruların yanında,
Kurban etinin değerlendirilmesi
Kurban derisi nasıl yüzülür?
Bayramlık yemek tarifleri... gibi pratik konularda da tavsiyelerde bulunuluyor. Kitap, kurban ibadetinin şartlarını, kurban kesmenin usulünü anlatmanın yanında, kurban derisi ve etin değerlendirilmesi ve saklanması gibi sorunlara da çözümler öneriyor. Hem dini ve tarihi bilgiler veren hem de güncel önerilerde bulunan kitapta, kurban etinden yapılabilecek yemek tariflerine de yer veriyor.
Sade ve anlaşılır bir üsluba sahip olan Kurban kitabı, araştırmacı-yazar Hüseyin Okur tarafından kaleme alınmış. Yazar kitabın önsözünde şu noktanın altını çiziyor: “Bir hayvanın kesilmesinin ötesinde, Allah'a kurban sunmanın çok derin manevi ve ulvi anlamları bulunmaktadır. Müminler kurban kesmekle, Yaratıcı'nın kendisine bahşettiği nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmeye güç yetirmenin ruh huzurunu yaşamakta, fıtraten insan nefsinde bulunan mal ve dünyalık sevgisinin muhasebesini yapma fırsatı bulmaktadır.“
(Tanıtım Bülteninden)

Stok Kodu
9786050010091
Boyut
210-105
Sayfa Sayısı
100
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat