Trabzon, bir liman ve ticaret merkezi olarak tarihsel süreçte işlek bir merkez olmuş, dünyanın önemli liman kentleriyle etkileşim yaşamış bir kenttir. Bu özelliğinden dolayı, dünyadaki gelişmelerin en kısa zamanda ulaştığı, ticari açıdan olduğu gibi kültür ve sanatsal açıdan da ilklerin yaşandığı ilkleri yaşamıştır.
II. Meşrutiyetin ilanıyla Osmanlıda yaşanan özgürlük ortamında basın-yayın olanaklarını en etkin kullanan kentlerin ilk sıralarında yer alan Trabzonda bu dönemde, onlarla ifade edilebilecek sayıda dergi ve gazete yayımlanmıştır. Siyasal olarak çok değişik fikir ve grupların yayınlarının yanında değişik temalara münhasır yayınlar da yapılmıştır.
Bunlardan biri de, 1910 yılında tıp alanında yayımlanan Hekim gazetesidir. 15 günlük olarak yayımlanan gazetede; koruyucu hekimlikten salgın hastalıklarla mücadeleye, hekimlerin sosyal haklarından tıp alanındaki yeni gelişmelere kadar çok değişik yazılar kaleme alınmıştır.
Kitabın diğer bir özelliği, giriş kısmında Osmanlıda sağlık örgütlenmesi, Osmanlıda tıp konulu süreli yayınlar ve Tanzimattan Cumhuriyete kadar Trabzonda sağlık konularında genel ve özel bilgilere yer verilmiş olmasıdır.
48 sayı yayımlanan gazete, bir hekim olan Dr. Mustafa Çulfaz tarafından titiz bir çalışma ile günümüz alfabesine aktarılarak Serander - Trabzon Tabip Odası ortak yayını olarak kamuoyuna sunulmuştur.
Stok Kodu
9789944374026
Boyut
210-310
Sayfa Sayısı
632
Basım Yeri
Trabzon
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat