Anadolu’daki Galatlar ve Galatya Tarihi

%5
Anadolu'daki Galatlar ve Galatya Tarihi,Mehmet Ali Kaya
İ.Ö. 278-77'de Anadolu'yu istila eden Galatlar'ın ülkesi Galatya adıyla anılmaktadır.
Büyük İskender'in ölümünden (İ.Ö. 323) sonra halefleri olan generaller, İmparatorluğun yönetimini ele geçirmek için birbirleriyle kıyasıya savaşarak tüm Doğu Akdeniz ülkelerini savaş alanına çevirdiler. Bu savaşlar, en çok, Yunanistan'ı, Makedonya'yı, Thrake'yi (bugünkü Trakya) ve Anadolu'yu etkiledi. Komutanlar amaçlarına ulaşamadılar. Sonuçta oluşan siyasal kaos, bu ülkelerde yeni hanedanlıkların, yeni krallıkların ortaya çıkmasına yol açtı. Hellenistik dünyanın dışındaki halklar, buralarda kolayca egemenlik kurdular. Genellikle “Kuzey Avrupalı barbarlar“ olarak tanımlanan bu halklar, Galatlar'dı. Göç halinde gelen Galatlar, önce Balkanlar'ın tümünü, sonra Anadolu'yu istila ettiler.
Galatya tarihiyle ilgili araştırmalar oldukça eskidir. 18. ve 19. yüzyıllarda Latince, 20. yüzyılda Almanca ve İngilizce çalışmalar yayınlanmıştır. Ülkemizde ise, son yıllardaki araştırmalara dayanan makaleler, raporlar, tezler dışında yayın ya da Türkçe kaleme alınmış kitap bulunmamaktaydı.
Elinizdeki kitap, Galatlar ve Galatya hakkında Türkiye'de Türkçe yazılmış ilk kitap olması dolayısıyla özel bir değer taşımaktadır.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789756070314
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
448
Basım Yeri
İzmir
Basım Tarihi
2007
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat