“Bugün okulda önemli bir sınav günü ve siz kendinizi çok kötü hissediyorsunuz. Midenizde ve başınızda bir ağrı var, kaslarınız gerilmiş, bitkin ya da terlemişsiniz. Bu sınav için endişeleniyorsunuz, çünkü en son sınav çok iyi geçmemişti. Ya da belki son sınavda çok başarılı olduğunuz için gerginsiniz, ya aynı başarıyı gösteremezseniz diye“. Bütün bunlar size tanıdık mı geldi? Evet, bu konuda yalnız değilsiniz.
Sınav, birçok öğrencide çok güçlü duygular uyandıran ve ruhsal baskı yaratan bir olaydır. Genelde, herkes gibi siz de sınavlar ve yaşamınızdaki diğer önemli olaylar öncesinde biraz kaygı, tedirginlik ya da gerginlik hissedersiniz. Aslında, biraz kaygı, tedirginlik ve gerginlik sizin güdülenmenize, daha istekli ve dikkatli olmanıza yardım edebilir. Ancak kendinizi aşırı gergin ve endişeli hissettiğiniz zaman, tüm bedeniniz etkilenmeye başlar. Kaygınız fazla olursa, kendinizi hasta gibi hissedersiniz ve yapabileceğinizin en iyisini yapamayabilirsiniz. Bu durum, “sınav kaygısı“ olarak bilinir ve öğrenilen bilginin etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan, başarının düşmesine yol açan yoğun bir endişe halidir.
E.Ü.T.F. Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Tezan Bildik tarafından titizlikle hazırlanan bu kitap, bu alanda sorun yaşayan öğrenciler ve ailelere yol gösterecek niteliktedir.
Prof. Dr. Cahide Aydın / Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789756070918
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
141
Basım Yeri
İzmir
Basım Tarihi
2007
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat