Hamdi Erişici, 26 yaşında bir delikanlıyken gittiği Amsterdam'da 1970-1981 yılları arasında başından geçenleri bir roman tadında anlatıyor.
Hamdi Erişici, Avrupa'daki Türk göçmenlerin tarihinde daha önce ayrıntıyla değinilmemiş bir alana ışık tutarak bir ilki gerçekleştiriyor. Türklerin Avrupa şehirlerinde kurdukları yeraltı dünyaları, okuyucuya içeriden bir bakışla, ilk defa bu kitapla sunuluyor. Amsterdam Bıçkınları, sinesinde barındırdığı, şu anda birçoğu aramızdan ayrılmış renkli karakterleriyle, edebiyatımıza katkıda bulunacak bir eser. Amsterdam'da 1970'lerde çok etkin olan Türk yeraltı dünyasını anlatması bakımından da kaynak bir kitap.
Sadık Yemni (Hollanda'da yaşayan Türk yazar)
Amsterdam Bıçkınları'nı kitap haline getiren Hamdi Erişici, bu kitapta, insanlık alemi için çok değerli fikirler aktarıyor. Kendisi, yeraltı dünyasının her mertebesini hüzünlü bir şekilde tecrübe ettikten sonra o dünyaya veda etmiştir. Sizlerin bu kitabı okumanızın, size fazlasıyla katkıda bulunacağı kanısındayım.
Prof. Dr. Ahmet Özgiray
1960'lı yıllarda Türkiye'den ayrılıp Avrupa şehirlerine para kazanmak amacıyla giden, ama o şehirlerin, özellikle Amsterdam'ın büyüsüne kapılan bilinçsiz insanların dramatik öyküsü... Yeraltı dünyası, fuhuş ve yasadışı bir hayat tarzının masum Anadolu çocuklarını nasıl biçimlendirdiğinin ve onlara nasıl zarar verdiğinin canlı hikâyesi... Aynı zamanda Hollanda-Türk ilişkileri açısından önemli bir kaynak.
Prof. Dr. M. Akif Erdoğru
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789944840125
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
296
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat