Polisiye edebiyatın H. Hesket Prichard, Edgar Wallace, G.K. Chesterton, Dorothy L. Sayer, A. Conan Doyle, Peter Cheyney, Dashiel Hammet, Charlotte Armstrong, Edward D. Hoch, Arnold Bennet, Robert Barr ve Stanley Ellin gibi tanınmış on iki yazarından on iki öykü.
Değişik dönemlerde yaşamış ve ürün vermiş olmalarına rağmen birbirlerinden alabildiğine etkilenen bu yazarların öykülerindeki ortak özellik, yayımlandıkları dönemlerde yoğun ilgiyle karşılanmış olmaları ve yarattıkları kahramanların efsaneleşmeleridir.
İşinin uzmanı usta dedektiflerin polislere adeta parmak ısırtırcasına, ele aldıkları tüm vakaları büyük bir soğukkanlılıkla çözdüğü ve sonunda suçluların genellikle adalete teslim edildiği bu öykülerde, gizemli birtakım olaylarla okuyucunun merak ve heyecan duygusu sürekli ön planda tutuluyor. Katillerin ve hırsızların cirit attığı suç dünyasının karanlık koridorlarında, daima mağdurların yanında yer almalarıyla kahramanlık mertebesine yükseltilmiş olan bu öykülerdeki dedektifler, kriminolojide de bir geçiş dönemini temsil ediyor.
Temponun hiç düşmediği bu seçkideki on iki öykü, polisiye tutkunları için keyifli bir okuma sunuyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756117491
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
304
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-06
Çeviren
Saffet Günersel
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat