İş yaşamına, yaratıcı ve yenilikçi fikirleriyle şirketlerini neredeyse yoktan var ederek giren, finansal darboğazlara ve konjonktürel güçlüklere rağmen elini taşın altına koymaktan çekinmeyen ve bugün şirketleri Türkiye'nin en başarılı firmaları arasında yer alan 18 kadın girişimcinin başarı öyküsü... Vatan gazetesi ekonomi muhabiri Aylin Löle'nin ilgi çekici röportajlarıyla bu kitapta...
Kitapta röportajları yer alan kadın girişimciler:
Ayşe Zamanpur - Silk&Cashmere
Aynur Bektaş - Hey Tekstil
Ayşe Öztuna - Profil International
Ceyda Aydede - Global Tanıtım
Feryal Menemenli - Doğa
Gülseren Onanç - Ticketturk
İpek Nur Cem Taha - Netwise-Praksis
Melek Bar Elmas - Merlin Bilgisayar
Melek Kurtsan - Kurtsan Medikal
Meral Varuy - Tradingtextile
Nazlı Gürer - NG-STYLE
Nilgün Keleş - Sertrans
Nur Ger - Suteks
Roza Hatem - Bentem Sigorta
Sunay Karamık - KRM Danışmanlık
Zehra Güngör - Stage İletişim Danışmanlığı
Zeynep Bodur Okyay - Kale Grubu
Zuhal Mansfield - TMG Madencilik
Basından...
Nedir başarılı bir girişimci olmak için gerekli olan: parlak bir zekâ, cesaret, öngörü, değişime açık olmak ve gelişmeleri yakından takip edebilmek. Çoğu zaman sermaye bile ikinci planda kalabiliyor. Bu meziyetlere sahip olma noktasında kadın erkek bir fark bulunamayacağına göre neden kadınlarımız girişimci olmasın. Elimizdeki başarı hikâyeleri de bunun ispatıdır.
Rifat Hisarcıklıoğlu /TOBB Başkanı
Bizim ülkenin iş kültürü içinde kadının yeri; “eksik etek“ olarak tarif edilmişti. Bu tarif tarihin çöplüğüne gidiyor. Eksik etek: eksik bakışı olan, eksik gözlemi olan, eksik düşüncesi olan, düşüncesi eksik ve yarım olduğu için de yenilik yapma imkânı olmayan insan.
Nereden nereye!
Genç gazeteci arkadaşımız Aylin Löle, bu kitapta “başarı öykülerini okuyacağınız“ kadın girişimcileri yazdı. Çok değil, 50 yıl öncesinde erkek girişimcinin bile parmakla gösterildiği bu toplumda bugün “kadın girişimcilerin başarıları“ kitaplar dolduracak kadar çoğalmışsa bizim toplumda kadın yaratıcılığı; “eksik eteklikten çıkıp çekirdek yetenekler yetiştirme aşamasına“ gelmiş demektir.
Haksız mıyım?
Çekirdek yetenek dediğim, aynı işten her insanın “farklılık yaratabilme“ potansiyelidir. Aynı işi yapsalar bile ürettiği mal ve hizmetin maliyetinde farklılık ortaya koyarak “rekabet gücü filizlendirmesi“ yapabilenler girişimci oluyorlar.
Aylin Löle, bu kitabında “kadınların ellerinde filizlenen rekabet güçlerinin“ öyküsünü çok rafine yanlarından yakalayarak yazmış. Her öyküde; “girişimciyi evrensel ölçüde girişimci yapan“ temel özelliklerin iş hayatına kanaviçe işleme özeniyle yerleştirilmiş olduğunu görüyoruz.
Necati Doğru / Vatan Gazetesi.
(Arka Kapak'tan)
Stok Kodu
9789756117309
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
148
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat