Savaş gerçeğini antropolojik, psikolojik ve sosyolojik nedenlerle açıklamak mümkün! Ancak insanoğlunun, hatta tüm canlıların şiddet eğilimlerinin bir sonucu olarak değerlendirmek de mümkün. Peki, savaşın görünür nedenlerinin dışındaki etkenleri neye göre belirlemeliyiz? Örneğin Birinci Dünya Savaşı'nın nedenini salt milliyetçi bir Sırp'ın Avusturya-Macaristan veliahtını öldürmesine ya da İkinci Dünya Savaşı'nın nedenini Hitler'in saldırganlık eğilimlerine indirgemek ne derece doğru?
Elinizdeki kitap, savaşların ardındaki sosyal ve ekonomik nedenlerin yanı sıra insanoğlundaki şiddet eğilimlerini ve kültürel faktörleri dikkate alarak “Neden Savaşıyoruz“ sorusuna yanıt arıyor.
Exeter Üniversitesi Tarih Kürsüsü'nden Prof. Jeremy Black'in 17. yüzyılın ortalarından itibaren kronolojik bir sırayla incelediği savaşlara 'anatomik bir inceleme' de denilebilir. Batı'da ve Doğu'da imparatorlukların yükseldiği bu dönemde pek çok coğrafyada yaşanan savaşlar tek tek mercek altına alınarak bugünkü savaşlara zemin hazırlayan etkenler ortaya çıkarılıyor.
Tarih sahnesine büyük savaşçı olarak adını yazdıran Büyük İskender ve Cengiz Han'dan, Viyana kapılarına dayanan Osmanlı'ya kadar pek çok imparatorluk ve kültürün savaştan ne anladığına, nasıl savaştığına ve savaşların gerçekten neden çıktığına dair derinlikli bir çalışmayla karşı karşıyayız.
Eğer kendisiyle barışık ve sağlıklı bir toplum yaratmanın ön koşulu olarak tarih bilincini görüyorsak, Black'in 'şavaşların' neden-sonuç ilişkilerini objektif bir yaklaşımla değerlendirdiği bu çalışması, tarihçilerin olduğu kadar toplum psikolojisi ve sosyolojisi alanında çalışanların da ilgisini çekecektir.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789756117279
Boyut
135-20
Sayfa Sayısı
312
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-11
Çeviren
Yasemen Birhekimoğlu,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat