Hepimiz kişilik üzerine konuşmayı severiz ve bunu nereden baksanız eski Yunanlılar'dan bu yana yapmaktayız. Kendimiz ve çevremizdekiler hakkında tanımlamalar yaparız: Sıcak ve duygusal; küstah ve girişken; cana yakın ve kibar... Peki bu değerlendirmeleri yaparken kişilik ve kendimiz hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?
Kişilik Üzerine, insanlık tarihi boyunca kişilik hakkında yapılan tüm yorumları ve düşünceleri bir arada sunarken, kendi tenimizin altında bulunana yönelik düşündürücü ve eğlenceli bir keşfe çıkarıyor bizi... Peter Goldie, kendimiz ve başkaları hakkında düşünürken, bu büyük işi kendi kişiliğimizden yola çıkarak yaptığımızı söylüyor. Acaba gerçekten böyle mi? Peki ya “karakter“? Tarihe gömülmüş Viktorya çağında miras, kutsal bir emanet mi sadece?
King's College London'da felsefe öğretmeni olan Peter Goldie bu sorulara yanıt verirken Aristotales'ten Nietzsche'ye, Viginia Woolf'tan Joseph Conrad'a, Patton'dan Bazıları Sıcak Sever'e dek pek çok ünlü felsefeci ve edebiyatçıdan örnekler vererek, filmlere ve psikoloji deneylerine baş vuruyor.
Kişilik Üzerine, kişiliğin ne olduğunu ve yaşamlarımıza nasıl yön verdiğini anlamakla ilgilenen herkesin öncelikle okuması gereken bir çalışma.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756117330
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
158
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-01
Çeviren
Yasemen Birhekimoğlu
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat