Yaratıcı aklın sınırlarını zorlayan ve kalıplara sokulamayan dahi bir ressamın sıra dışı yaşamı...
Kübizmin yaratıcısı Pablo Picasso'nun ilham kaynağı, ressamın uzun ve aktif hayatının çeşitli dönemlerindeki merkezi mekânlar ve karakterlerdi. Mary Ann Caws, bu kitapta alışılagelmiş biyografilerin dışına çıkarak, Picasso'yu bir türlü kopamadığı yakın arkadaşları ve uğrak mekânlarıyla birlikte ele alıyor.
Barselona'yı; Paris'te 'bande à Picasso' grubunun merkezi olan Bateau-Lavoir'deki zamanlarını; Provence'deki çalışmalarını; Gertrude Stein, Max Jacob, Apollinaire, Pierre Reverdy, Jean Cocteau, Breton, sürrealistler ve ardından Dalì, Eluard ve eleştirmen Roland Penrose ile olan arkadaşlıklarını, kısacası Picasso'nun yaşamının ince ama önemli ayrıntılarını gündeme getiriyor. Kitap aynı zamanda Picasso'nun kadınlarla olan ilişkilerinin, özellikle eşleri Dora Maar, Françoise Gilot ve Jacqueline Roque'nin de izlerini sürüyor.
Bu kitap tamamen üretken ve değişken bir hayatı ve yirminci yüzyılın en etkili figürlerinden birinin sanatını yansıtan özlü ve canlı bir çalışma.
Mary Ann Caws New York City Üniversitesi'nin Mezunlar Merkezi'ndeki İngilizce, Fransızca ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nde profesördür.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789756117361
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Çeviren
Onur Belli
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat