Pedro’nun Zorunlu İstanbul Seyahati 16. Yüzyıl’da Kanuni Döneminde Türkler’e Esir Düşen Bir İspanyol’un anıları16. Yüzyıl'da Türkler'e Esir Düşen Bir İspanyol'un Anıları

%28
Pedro'nun Zorunlu İstanbul Seyahati
Elinizdeki kitap, Kanuni devrinde, 1552 yılında, Türklere esir düşen ve üç yıl boyunca Kaptan-ı Derya Sinan Paşa'nın yanınnda kölelik yapan bir İspanyol entelektüelin, İmparatorluk başkentindeki zorunlu ikameti boyunca ağzından, dönemin İstanbul'unu, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki günlük hayatı, toplumsal olayları, bilimi, adalet sistemini ve idare şekillerini çağının tarihçelerinde hiç rastlanmayan bir nesnellikle aktarıyor.
1557 yılında yazılmış kitabın yazarı bilinmemekte, sadece o devrin tanınmış yazarlarından Critobal ve Villanon'a isnat edilmektedir. Kitap, 350 yıl boyunca Madrid Üniversitesi arşivinde kalmış, ancak 20. yüzyılın başında bir İspanyol bilimadamı tarafından şans eseri keşfedilerek gün ışığına çıkarılmıştır.
Fuad Carim'ın nefis Türkçesiyle dilimize kazandırılan bu kitap, okuyucu için tarihsel hakikatlere sadakatiyle bir belgesel niteliğine sahip olmakla kalmayıp, kölelikten imparatorluğun en bilgili ve gözde hekimleri arasına yükselen Pedro'nun başından geçenlerle tam bir macera romanı tadı veriyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758020065
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
196
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-06
Çeviren
Fuad Carım
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat