Sessiz Ülkeye Doğru: Nöropsikolojiye YolculukNöropsikolojiye Yolculuk

%28
Sessiz Ülkeye Doğru,Paul Broks
Bir gün hepimiz küçük bir kazanın ardından ya da geçmişte yaşayıp da unuttuğumuz bir olay yüzünden gündelik hayatımıza elveda diyebiliriz.
Bir anda;
Ölü olduğumuzu sanabiliriz,
Sokaktaki bir uyarı levhasını tamamen farklı algılayabiliriz,
Sürekli ereksiyon olmuş bir halde gezebiliriz,
Kendimizi devlet başkanı sanabiliriz...
Ve daha birçok sıra dışı diye adlandırılabilecek davranış biçimleri geliştirebiliriz. 20 yılını nöropsikolojiye adamış bir doktor olan Paul Broks, “Sessiz Ülkeye Doğru“ adlı kitabında bizzat klinik deneyimlerinden yola çıkıyor ve hastalarının gerçek yaşam öykülerini bir şiir tadında kurgulayarak aktarıyor.
“Beyin 'ben'i nasıl oluşturur? Birey 'bilinç'e nasıl sahip olur? Ruh diye bir şey var mı? Yoksa kafatasımızın içine çöreklenmiş o soluk renkli maddeden başka bir şey değil miyiz?...“
Broks bu soruların yanıtlarını, “10 Soruda Beyin ve Beynin İşlevi“ türünden vermek kolaycılığına hiç kaçmıyor. Tersine klinik vakaları ele alırken, bir yandan da materyalizmi ve metafiziği de sorguluyor. Üstelik mizahi yaklaşımından vazgeçmiyor.
“Küçük, tuhaf ve güzel bir mücevher“ olan beynimize yolculuk imkanı veren bu kitap, yalnızca nöroloji ve psikolojiyle yakından ilgilenenlerin değil; aynı zamanda beynin çalışma biçimini, insanın bu küçük organıyla nasıl bir ilişki içinde olduğunu merak edenlerin de ilgisini çekecek.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758621651
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
232
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat