Taş Baltadan MakineyeTaş Baltadan Makineye Çağlar Boyu Teknoloji (Ciltli)

%28
Çağlar Boyu Teknoloji,M. Suat Çakmak
Teknolojinin bugün geldiği nokta hem insanlığı tehdit eder boyutta, hem de bir o kadar insan yaşamını kolaylaştırmış durumda. Tehdit boyutuyla ürkütücü, insan yaşamını kolaylaştırıcı boyutuyla hayranlık uyandırıcı.
Peki iki ayağı üstünde dikilen atalarımız, ilk araç gereci nasıl icat etti? Nasıl kullanıma soktu? Peki taş baltayı ilk kullanan kabile, kendince bir imparatorluk kurdu mu? Bugünkü gibi bir imparatorluktan söz edilemese de yaklaşık bir uygulamanın olduğu kesin. Taş baltayı bir üstünlük aracı haline getiren koşullar, tabii ki atom bombasını icat eden ulusu imparator kıldı... Devamında uzaya ilk roketi fırlatanı, ilk bilgisayarı icat edeni de... Taş baltayla başlayan kendini savunma tekniği binlerce yıl değişip dönüşerek gelişti ve bugünkü halini aldı.
Kendini yağmurdan, soğuktan koruyup, emniyete alma ihtiyacı duyan atalarımızın barınakları bugün plazalara dönüştü. Taş balta, lazer silahlarına kalkanlara dönüştü. Mesafeleri kısaltmayı amaçlayan tekerlek, küçüldüğü kadar büyüyerek inanılmaz hızlara ulaştı. Mesafeler sorun olmaktan çıktı. Bir ansan yaşamanının yarısı süresince inşaa edilen yapılar teknik sayesinde birkaç yılı alıyor artık. Papin'in buhar gücünü keşfiyle başlayan makineleşme süreci, bugün alternatif enerji kaynaklarıyla çalışan makinelerin kullanımını devreye soktu.
Elinizdeki kitap ilk aleti icat eden insandan teknolojik devrimin öncüsü buharlı makinenin icadına kadarki süreci tüm boyutlarıyla ele alarak, insanlık tarihinin ve teknolojinin tarihinin bir özetini sunuyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. M. Suat Çakmak aynı üniversitede “Teknoloji Tarihi“ dersleri vermektedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756117941
Boyut
175-245
Sayfa Sayısı
220
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-04
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat