Ulus Devletin Çöküşü 21. Yüzyılda Düzen ve Kaos

%28
Ulus Devletin Çöküşü,Robert Cooper
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte ortaya çıkan devleti ve 'devlet içindeki devleti' nasıl tanımlayabiliriz? Yeni dünya düzenini bekleyen riskler nelerdir? Dünyada kalıcı bir barışın yolu hangi ülke ya da ülkeler tarafından, nasıl açılabilir? Modern bilimin insanoğluna armağanı olan kitle imha silahlarını denetlemenin bir yolu var mı? Yirmi birinci yüzyılda Avrupa Birliği dünya üzerinde nasıl bir güç olacak? Küreselleşen dünyada, dünya barışı tek bir egemonik gücün insafında mı olacak?
Halen Avrupa Birliği Konseyi Dış ve Politik Askeri İlişkiler Genel Direktörü görevini yürüten Robert Cooper, diplomasi sanatının incelikleri konusunda bir dönüm noktası olan ve Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte doğan yeni dünya düzeninin olağandışı bir yorumunu ortaya koyduğu, uzun bir deneme yazısı niteliğindeki bu kitabında, modern öncesi, modem ve postmodern devletler olarak üçe ayırdığı devletleri, devlet mekanizmasını ve bu mekanizmanın gelecekte alacağı olası şekiller üzerine bakış açıları sunarken aynı zamanda Avrupa Birliği ve Avrupa devlet sistemi, savunma ve dış polikasını ana hatlarıyla açıklamaya girişiyor.
Türkiye'nin Avrupa Birliği sistemine dahil olmaya daha yakın göründüğü bir dönemde dünyayı ve Avrupa'yı, Avrupalı yetkin bir bürokrattan okumak ve anlamak isteyenler İçin bir rehber niteliğindeki bu kitap aynı zamanda postmodern devlet kavramı konusunda da yeni açılımlar getirmeyi amaçlıyor.
(Arka Kapak'tan)
Stok Kodu
9789758621972
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
184
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat