Bilgi Toplumu ve Kamu Yönetiminde Paradigma Değişimi

Bilgi Toplumu ve Kamu Yönetiminde Paradigma Değişimi,Hamza Al
Şüphesiz kamu yönetiminde geleneksel anlayışlardan farklı olarak yeni bir döneme, kurumsal yapıya ve ilişkiler sistemine doğru gidildiğine yönelik belirgin işaretler de bulunmaktadır. Kamu yönetimi ile işletme yönetimi arasındaki geleneksel ayrımların, büyük ölçüde anlamını yitirdiği ve işbirliğine yönelik yaklaşımların sergilendiği görülmektedir. Öte yandan, devletle birey ve bürokrasi ile siyasal iktidar arasındaki ilişkilerde önemli değişiklikler ortaya çıkmıştır. Bireyin devlet karşısındaki konumunda, bazı alanlarda vatandaşlıktan müşteriye doğru geçildiğine yönelik tartışmalar bulunmaktadır.
Bu çerçevede kamu yönetimindeki değişimin boyutu, paradigimatik nitelikte olup olmadığı, değişime yolaçan çevresel faktörler ve yeni kamu yönetimi anlayışının yeni toplumsal yapıyla ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmada, yeni anlayış ve tekniklerle ilgili olarak, çeşitli ülkelerdeki uygulamalara yer yer değinilmişse de, daha çok konunun teorik ve kavramsal düzeyde incelenmesine ağırlık verilmiştir.
Ülkemizde ilgili olarak, yeni yönetim anlayışı çerçevesinde son zamanlarda uygulamaya konulan üst kurulların yapı ve işleyişleri üzerinde durulmuştur.
Kamu yönetimi ile toplumsal yapılar arasındaki karşılıklı bir ilişki kaçınılmazdır. Geçmişteki büyük değişimlerin her biri devleti, kurumlarını, sorumluluklarını ve bu sorumlulukları yerine getirmedeki araçları yeniden şekillendirmiştir. Bu, hiç kuşkusuz yeni toplumsal dönüşüm için de geçerlidir. Yeni toplumsal devrim, en az geçmiş devrimler kadar, yönetimi paradgimatik nitelikte değiştirmiştir ve değiştirmektedir.
(Arka Kapak'tan)
Stok Kodu
9789758738014
Boyut
140-215
Sayfa Sayısı
319
Basım Yeri
Ankara
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat