Dünyayı Isıtan Latin Ateşi

%20
Dünyayı Isıtan Latin Ateşi,Sibel Özbudun
EZLNnin isyancı komutanlarından Ramona ile El Salvadorun Devrim Önderi Şefik Handalın anısına ithaf edilen bu kitapta, Latin Amerikadaki yeni yükseliş çeşitli yönleriyle, olanakları olduğu kadar riskleriyle de tartışılmakta. Latin Amerika solu üzerine düşünürken, öncelikle burada türdeş bir soldan söz edilemeyeceğini akılda tutmak önemli.
Tabandaki değişim isteği günden güne ete kemiğe bürünürken, Meksikada EZLN, Bolivyada Morales, Venezuellada Chavez ile Uruguayda Frente Amplio, Brezilyada Lula, Şilide Bachetel farklı yönelişlere tekabül ediyor.
Çok genel hatlarıyla Latin Amerika Solu, neo-liberalizme toptan karşı çıkma ile onunla daha insani bir görünüm kazandırmak üzere müzakereye oturma seçenekleri arasında ayrışmakta. ABDnin arka bahçedeki gelişmelere nasıl müdahale ettiği ve edeceğiyse, hiç şüphe yok, sürecin bundan sonraki biçimlenişinde, son derece önemli bir etken olacak. Her durumda, kıtadaki gelişmeler, ABD imparatorluğuna ve onun yeryüzünü biçimlendirme çabalarına karşı çıkanlar için büyük değer taşıyor, küresel ölçekli yeni olanaklar sunuyor. Bu bakımdan, Latin Amerikanın dikkatle izlenmesinde ve eleştirelliği elden bırakmadan, ama karşılığı olmayan, teoririst keskinliklere prim verilmeksizin-neo-liberalizme karşı duruşun
Stok Kodu
9789758449400
Boyut
14-21
Sayfa Sayısı
302
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-7
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat