Dın Sıyaset ve İdeolojı İslam, bütün insanları her türlü kötülüğün karanlıklarından ışığa çıkarma misyonunu bayraklaştırmış ilahi ve bozulmamış tek dindir. Temel kaynakları olan Kur'an ve Sünnet -özellikle de Kur'an-, en sağlam ilahi/beşeri korunma kriterleriyle korunma altına alınmıştır.

İdeali bütün insanlar ve bütün bir yeryüzü olan bir dinin bu misyonunu kırmak için, İslamın gelişinden bu yana tarih sahnesine pek çok oyunlar konmuştur. Bu sözde oyunların, müşterilerin/seyircilerini ve takipçilerini çoğaltmak ve rantın büyüklüğünü garantilemek adına sahneye konan bu oyunlara Kur'an, İslam, Din gibi kimi büyülü kelimeler de eklenmeden edilmemiştir. Elbette sadece isminin başına İslam, Din ve Kur'an kelimeleri koymakla hiçbir şey dini olamaz.

İşte elinizdeki çalışma, İslamın uzun serüven tarihi boyunca ortaya çıkan -ama dini bir hüviyeti olduğu sanılan- ekol, mezhep, fraksiyon vb. oluşumların belki en başında ortaya çıkmış Haricilik Ekolünün doğuşunu hazırlayan sosyo-kültürel sebeplere ilişkin bir araştırmadır. Kökeninin dini olduğu sanılan bu mezhebin doğuşunda siyaset gibi bir gündelik realitenin, salt taht kavgaları gibi çok banal ve çok yaygın entrikaların rolünün çok çarpıcı bir şekilde incelendiği bu çalışmanın Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmış ve kabul edilmiş olması da -objektif ve bilimsel olabilme adına- onun değerini artıran hususlardan birisidir.

Harun Yıldız'ın kaleminden çıkan bu çalışma, özellikle itikadi ekollerin/mezheplerin doğuşunda ve kökeninde siyaset ve -deyiş uygunsa- taht kavgalarının çok etkin olduğu tahmininin Haricilik Mezhebi için tahminden öte bir vakıa olduğunu tarihi belgelerle, anekdotlarla ve örneklerle anlatmaktadır.

Bu kitabı okuyan kimselerin dini olduğu, bizzat onun içinden, onun kaynaklarının tesiriyle çıktığı sanılan bir ekolün gerçekte hiç de böyle ortaya çıkmadığını görmelerinden dolayı hayret edeceklerini, belki de hayal kırıklığına uğrayacaklarını söylemek kehanet olmasa gerektir.
(Arka Kapak) Dın Sıyaset ve İdeolojı, Sidre Yayınları, 9789759475222, Harun Yıldız
Stok Kodu
9789759475222
Sayfa Sayısı
152
Basım Yeri
Samsun
Basım Tarihi
1999
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat