Akılcı Yanılgı Gün geçmiyor ki medyada yeni bir çağdaş İslam yorumuyla karşılaşmayalım. Bu türedi yorumların belli başlılarını eleştiren Nihat Nasırın Akılcı Yanılgı isimli kitabı, eklerle güncelleştirilerek ikinci baskısını yaptı.

Geçen yüzyıldan beri İslam dünyasında dinin yenilenmesini savunanların bir reform hareketi içinde değil aslında bir deformist (yıkıcı, bozucu) bir anlayış içinde olduklarını vurgulayarak bu yaklaşıma eleştiriler yöneltiyor.

Kitapta hadis-sünnet, mezhepler-tarikatlar, akıl-vahiy gibi önemli konularda ciddi eleştiriler getiriliyor. Yazar bu konularda kısaca bilgi verdikten sonra üç şahsın, yani Edip Yüksel, Yaşar Nuri Öztürk ve Hüseyin Atayın ileri sürdüğü fikirleri eleştirmeye girişiyor. İlgili bölümler okunduğunda söz konusu kişilerin modern çağa ayak uydurabilen (!) bir İslam oluşturmaya giriştiklerini, bizi ancak Kuran bağlar, sünnetin teşride yeri yoktur, akıl esastır diye naralar patlattıklarını, alıntılarla gösteriyor.
Kitabın sonundaki ek bölümlerinde Edip Yüksel ve Y. Nuri Öztürkün fikirlerinde devam eden sapmanın trajik örneklerinin sergilenmesiyle eleştiri güncelleştiriliyor. Kitap meseleleri ayrıntıya boğmadan, anlaşılır bir üslupla adı geçen yazarları ve onlar üzerinden Türkiyede son zamanlarda ayyuka çıkan tahrip edici (deformist) din anlayışlarını eleştirerek mevcut kafa karışıklıklarının durulmasına bir katkıyı hedefliyor. Akılcı Yanılgı, Sır Yayıncılık, 9789756720103, Nihat Asır
Stok Kodu
9789756720103
Boyut
110-220
Sayfa Sayısı
112
Basım Yeri
Bursa
Basım Tarihi
2002
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat