Yazın ve Sanat Üzerine

%18
Yazın ve Sanat Üzerine,Friedrich Engels

Liste Fiyatı : 22,00 TL
İndirimli Fiyat : 18,04 TL
(Bu ürünü aldığınızda 18 puan kazanacaksınız)
   18

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Bu kitap, Karl Marx ve Friedrich Elgels'in sanata ve sanatın toplumdaki yerine ilişkin görüşlerini sergiledikleri çalışmalar ve mektuplarından seçilen alıntılardan oluşturulan bir seçkidir. İçeriği, her ne kadar bilimsel komünizmin kurucularının bu konuda yazdıklarının kapsamından çok uzak olmakla birlikte kitap, Marx ve Engels'in sanatsal çalışmalar konusundaki en önemli görüşlerini okurla tanıştırmaktadır.
Marx ve Engels yeni, komünist toplumun temel özelliklerini tahminde parlak öngörüler göstermişlerdir. Komünizm, her şeyden önce, bireyin her yönüyle ve uyumlu gelişimi için gerçek özgürlüktür. “Özgürlük alemi“ diyordu Marx, “ancak, emeğin zorunluluk ve günlük kaygılarla belirlendiği alanın bittiği yerde fiilen başlamış olur“.
Sömürüden kurtulmuş bir emek, sosyalizm koşullarında, bütün manevi yaratıcılığın kaynağıdır. Marx ve Engels, yalnızca gerçek ekonomik, politik ve manevi özgürlük verildiğinde insanın yaratıcı gücünün tam olarak geliştiği ve yalnızca proleter devrimin, yazının gelişiminde sınırsız fırsatlar ve sonsuz ilerlemeler sağladığını belirtmişlerdir. Proletaryanın büyük tarihsel görevi, dünyanın komünist yeniden inşasıdır. Marx ve Engels, dünyatı değiştirecek ve yalnızca ekonomide ve siyasette değil, kültürde de daha ileri gitmeyi sağlayacak toplumsal gücün, insanlığın eksiksiz daha yüksek ahlaki ve estetik değerlere ulaşması için gerekli koşulları yaratan gücün, proletaryada bulunduğunu görmüşlerdi.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789757399452
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
430
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
1997-11
Çeviren
Necla Kuglin
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat