Karl Marx - Biyografi Karl Marx tarihin gördüğü en büyük insanlardan biridir. Marx, yakın dostu ve mücadele arkadaşı Friedrich Engels'le birlikte komünizmin zaferi için proletaryanın sınıf mücadelesinin teori ve taktiklerini geliştirdi. Birlikte, tarihe, dünya işçi sınıfının parlak öğretmenleri, işçi sınıfı davasının büyük savunucuları, devrimci işçi sınıfı hareketiin ideolog ve örgütleyicileri olarak geçtiler.
İnsanlığa ve insanlığn en devrimci sınıfı proletaryaya dünyayı kavraması ve değiştirmesi için büyük bir araç sunan en ileri, bilimsel dünya görüşü Marx tarafından geliştirildi ve onun adıyla anıldı.
Sosyalizmi bir ütopya olmaktan çıkarıp bilime dönüştüren ve kapitalizmin kaçınılmaz çöküşüyle komünizmin zaferinin derinlemesine bir teorik açıklamasını sağlayan Marx'tı.
Uluslararası komünist hareketin ve Bilimsel Komünizm öğretisini benimseyen ilk işçi sınıfı partilerinin kurulmasına yardımcı olan Marx'tı.
Kendiliğinden işçi hareketini kapitalist baskıya karşı, kapitalizmin yıkılması ve toplumun sosyalist çizgide devrimci dönüşümü uğruna bilinçli bir sınıf mücadalesine dönüştüren Marx'tı.
(Giriş'ten) Karl Marx Biyografi, Bilimler Akademisi, 9789754310344, Sorun yayınları
Stok Kodu
9789754310344
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
608
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-09
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat