Mihail İvanoviç Kalinin (1875- 1949), yoksul bir köylü çocuğu olarak gözünü açtığı yaşamını, işçi olarak sürdürdü. Bu türden bir yaşam, O'nun ilerde öncü bir devrimci, Parti işçisi, önemli bir lider ve devlet adamı olarak yürüyeceği yolu çiziyordu.M.İ.Kalinin direnç ve güvenle girdiği bu yolda sonuna dek yürüyecekti.

Hapislik, sürgün, işkence ve yokluk çeken her devrimci gibi Kalinin de bu yollardan geçmiş, Parti'siyle buluşmuş, Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'ne katılmıştı.M.İ.Kalinin Genç Sovyet Devleti'nin Tüm Rusya Merkez Yürütme Kurulu Başkanlığı, SSCB MYK Başkanı, SSCB Üst Sovyet Delegesi ve Prezidyum Başkanlığı yapmıştır. M.İ.Kalinin, gençliğin siyasal eğitimi sorununa özel önem vermiş, eğitim ve öğretimin amaç , araç, yöntem ve örgütlenme sorunlarına katkı getirmiştir. Konuşmalarında ve yazılarında büyük bir içtenlik, yalınlık ve özveri vardır. Büyük hayat deneyi ve devrimci zekasının izlerini yansıtan kitapta, O'nun Devrimci Eğitim ve Ahlâk üzerine hemen hemen yirmi yıllık bir dönemi içine alan seçilmiş söylev ve yazıları toplanmıştır.

Sosyalizm ve onun SSCB'deki uygulama süreci üzerine gündemleştirilmek istenen bilimdışı sapkınlıkların tahrip ettiği bir ortamda o dönemin Devrimci Eğitim ve Ahlâk sorunlarını hatırlatmanın önemine duyulan ihtiyaç nedeniyle bu kitabın yeni baskısı uygun görülmüştür.
Stok Kodu
9789754310054
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
232
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998
Çeviren
Refik Sarı
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat