Elimizdeki kitap, Emperyalizmin Gizli Örgütleri Dizisi'nin sekizinci kitabıdır. Araştırmacı yazar Halid Özkul bu çalışmasıyla emperyalizmin en donanımlı örgütü ile bağlantılı kuruluşların çok yönlü kurumlaşmasını, işleyişini, kendi meşrebince açığa vurmaktadır. Kapitalizm-emperyalizm bir dünya sistemi olarak Sovyet deneyiminin çözülüp başka bir yapıya dönüşmesiyle birlikte gezegenimizin bütün alanlarını hegemonyası altına alma sevdasına kapılmıştır. Hegemonların gündemini yeterince bilmeden, emperyalizme karşı tutarlı, donanımlı ve organize güçleri bir araya getirmeden ne insanın ve ne de insanlığın sosyal kuruluşu mümkündür.
Emperyalizm istediği kadar emekçi halklara saldırsın, 'komplo teorileri' üretsin tarihsel ömrünün sınırına dayandığının bilincindedir. Sosyal sınıf ve emekçi halklar sosyolojik gerçekliği varken, sınıflar mücadelesi giderek keskinleşirken, dünya 'kuzey' ve 'güney' yarımküreler olarak ayrışı saflaşırken bilinçli ve organize kurumlaşmalarla ilerici insan, emperyalizme karşı mücadelenin yol ve yöntemlerini de bulacaktır.
Emperyalizmin çok yönlü kışkırtmaları, provokasyonlar, 'komplo teorileri', düşük yoğunluklu savaşlar, iç savaş manipülasyonları, psikolojik savaşlar, 'doğal' ve birer gerçeklik ise de, Devrimci ve Marksist Sol Kadrolar insanın ve insanlığın sosyal kurtuluşu için evrensel ölçekte çıkış yolu bulmakta gecikmeyecektir. Bu türden çabalar gelişme gösteriyor. Emperyalizmin Yakın Doğu'ya müdahalesinden sonra Uzak Doğu ve Avrasya'ya müdahalesi, ezilen ve sömürlen emekçi halkların kurtuluşunun işaretlerini de bağrında taşıyor.
Emperyalizme karşı, tutarlı bir mücadele, hegemonları ve gündemini ayrıntılı olarak tanımakla başlar.
Halid Özkul, 'Gizli Ordular-CIA' isimli eseriyle, bu konular üzerindeki bilgilerimizin odaklaşmasını, emperyalizmi-hegemonları ayrıntılı tanımamızı sağlıyor. Bu çalışma yazarın üç ciltlik kitabının (CIA-MOSSAD-ERGENEKON) birincisidir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754311211
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
350
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat