Sınıfsız Toplum Yolunda Türkiye İçin Sağlık Tezi

%20
Sınıfsız Toplum Yolunda Türkiye İçin Sağlık Tezi
Sınıfsız Toplum Yolunda Türkiye İçin Sağlık Tezi "Sağlık Tezi" tekelci piyasa koşulları içinde varlık gösteren kapitalist sağlık sistemi eleştirisini ve onun karşısına eşitlikçi, insanı merkeze alan, sömürüsüz, kısaca sosyalist bir alternatifi teorik düzeyde geliştirme sorumluluğuyla hazırlanmıştır.
Türkiye sosyalist hareketinin bu tür çalışmalara öteden beri mesafeli yaklaştığını biliyoruz. Genel düşünce olarak sosyalist hareket bizimki gibi "alan" çalışmalarını siyaset dışı, teknik çalışmalar olarak değerlendiriyor ve önceliğin bizim "pür" siyaset olarak adlandırageldiğimiz partili mücadelenin örgütlenmesi, sınıf sömürüsünün çeşitli görünüş biçimleri, güncel deyimiyle "iç politika" olarak nitelenen alanlara verilmesi gerektiğini vurguluyor.

Ancak son bir iki yıldır bu mesafenin aşılmaya çalışıldığını da izliyoruz. Bizim düşüncemiz hep, sosyalist teori ve hareketin, yaşamın her alanındaki kapitalist sistem eleştirisi ile birlikte, bunun karşısında eşitlikçi, bilimsel, sömürünün ortadan kaldırılmasını hedefleyen ya da bu temel ilkelere denk gelen alternatif bir sistem önerisini geliştirmesinin zorunlu olduğu yönündeydi. Aksi taktirde zaten bütünlüklü bir sosyalist programın üretilebilmesi olanaksızdır. Programsız ise, bırakın kitleselleşmeyi, kadro oluşturmak ya da kadro toparlamak bile mümkün olmaz.

Altı sene aradan sonra, yeni eklerle, bu çalışmayı ikinci baskıyla okuyucuya sunuyoruz. Kitabın hedeflediği iki tür okur kategorisi bulunuyor. İlki sağlık sektöründeki sorunların aşılmasında bilimsel bir sistem önerisinin geliştirilmesinin gerekliliğine inananlar, ikincisi ise Türkiye'deki sosyalist birey ve çevrelerdir. Kitabın yazarları her iki kategori ile de paylaşabilecekleri şeyler olduğu düşüncesindeler ve savundukları tezin kolektif-örgütlü eleştiri-sahiplenme süreci ile zenginleşip-yaşama geçme şansı bulabileceğinin de farkındalar Sınıfsız Toplum Yolunda Türkiye İçin Sağlık Tezi, İlker Belek, 9789754310153, Sorun yayınları, Erhan Onuroğulları, hamzafatma Ardıç Nalçacı
Stok Kodu
9789754310153
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-12
Çeviren
Erhan Onuroğulları,hamza-fatma Ardıç Nalçacı
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat