Kurşuna Dizilenlerden Mektuplar 1939-1944 yılları, faşist Alman işgalcilerinin barışsever halklara çektirdiği insanlık dışı unutulmaz acıların boy verdiği bir dönemi anımsatır.

Elimizdeki kitap, Fransız halkının istilacılara karşı verdiği topyekûn bir Halk Savaşı'nda kurşuna dizilen Direnişçiler'in mektuplarını yansıtmaktadır. Bu mektupların dünya politik yaşamında ve devrimci edebiyatında büyük bir yeri ve unutulmaz değeri vardır. Faşist barbarlara karşı verilen Halk Savaşı'nda, Ulusal Direniş Hareketi'ni örgütleyen ve usta taktiklerle yaşama geçiren, Komünist, Sosyalist ve tüm yurtseverlerin ölüm karşısındaki direnme güçlerini, inançlarına ve PARTİ'lerine olan sonsuz güvenleri, yüksek bilinç ve kararlılıkları, savaşımda gösterdikleri yiğitlik, esirgemezlik ve özveri... ile, barış, özgürlük, eşitlik ve sosyalizm yolunda verilen savaşımların en saygın örneklerinden biri de, bu mektuplarda ifadesini bulmaktadır.

I. Enternasyonal'in önderlerinden Jacques Duclos, yazdığı önsözde: Uluslararası Tekelci sermayenin insana-insanlığa saldırısı sürecinde, Kurşuna Dizilenlerden Mektuplar'ın yeniden yayınlaması ihtiyacını duymuş ve konuyu gündeme getirmiştir. Tarihsel değeri anlamlı ve büyük olan Fransız Ulusal Direniş Hareketi'nin ve kahraman savaşçılarının faşizme karşı nasıl dövüştüğünü, geçmişten günümüze vurgulamakta ve anımsatmaktadır. Kurşuna Dizilenlerden Mektuplar, Şule Ünsaldı, 9789754310597, Sorun yayınları
Stok Kodu
9789754310597
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
112
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1996
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat