Eğitim hakkındaki görüşler, ilkesel olarak, toplum yapısıyla sıkı bağlantı içindedir. Eğitimin amaç, araç, yöntem, örgütlenme ve işlevleri sorunu üzerine, toplum yapısına bağlı olarak farklı yaklaşımlar ortaya çıkmaktadır. Toplumların gelişim tarihi ve sosyal ilişkiler, eğitim isteminin yapılanmasını temel den etkiler.

Sosyalist pedagojinin sorunları, insanlığın ilerici değişim ve dönüşüm koşullarında sürekli gündeme gelen ve tartışılan önemli bir konudur. Sosyalist pedagoji, sosyalist hümanizm ve insan sorunu, kişiliğin gelişmesi ve biçimlenmesi, eğitimin ve toplumun gelişimindeki rolü, kişiliğin tüm yönlü gelişmesi, proleter eğitim-öğretim porgramı, V.İ.Lenin'in bilimsel çalışmalarının özünü oluşturuyor.

Diyalektik tarihsel materyalizme, onun teori ve pratiğine getirdiği katkı tartışılmayan V.İ.Lenin, eğitim sorununa büyük değer biçmiştir. O'nun bütün çalışmaları, temeli Marx ve Engels tarafından oluşturulan sosyalist pedagojinin, Marksist eğitim kuramının geliştirilmesine dayalıdır.

V.Î.Lenin'in felsefi çalışmaları, öncelikle O'nun sosyal devrim ve kültür devrimi kuramı, eğitim için önemli bir yapıtaşı oluşturur. Eğitim ve öğretimin işlev ve amaçları, politeknik eğitimin içeriği, ders kuramı, öğretmenin rolü, milliyetler politikası ve ulusların aydınlatılması, demokratik merkeziyetçilik, bilimsellik, taraflılık, kolektif yöntem, sosyalist pedagojinin en yeni kuramsal ve metodolojik sorunları üzerinde çok yönlü yaklaşımlar elimizdeki kitabın içeriğini oluşturuyor.

Eğitim ve öğretim sorunlarına duyduğumuz bilgilenme susuzluğu, bir yandan bu türden çalışmaların çevirisiyle, öte yandan özgün yerli araştırmaların üretilmesiyle giderilecektir. İnsanımızın donanımı, yeni nitelikler kazanmasının yolu, organize yapılanmaları oluşturmaktan, bu anlayışla sistematik eğitim ve öğretimden, ayrıca sosyal pratikte iş yapılmasından geçiyor.
(Beraat Etti.)
Stok Kodu
9789754310030
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
408
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1989
Çeviren
Tahsin Yılmaz
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat