Kürt Tarih Yazımı Polemikler ve Çatışan Sapma EğilimlerBilim Tarih ve Metodoloji

%20
Kürt Tarih Yazımı Polemikler ve Çatışan Sapma Eğilimler,Medeni Ayhan
Kürt Tarih Yazımı Polemikler ve Çatışan Sapma Eğilimler Genç araştırmacı-yazar Medenî Ayhan, "Bilim Tarih ve Meto-doloji-Kürt Tarih Yazımı-Polemikler ve Çatışan Sapma Eğilimler" isimli kitabında, taraflı ve Marksist kimliği ile, Marksist Metodo­lojiye sahiplenip bağlı kalarak, bilim dışı tarih anlayışlarım çe­şitli yönleriyle açığa vuruyor.

"Günümüzün, tarihsel ve toplumsal koşullarında ulus dışı, yani bütünüyle "Evrenselleşmiş" gibi sunulan tarih yazımı kadar, salt millî (ilkel milliyetçi-evrensellikten soyutlanmış) veya salt ulusçu (dar ulusçu) bir bakışın ürünü olanlar da, Marksist Tarih Tezine ve Metodolojisine aykırıdır. Tarih yazımında ortaya çıkan ve çatışan bu türden sapma anlayışlar, burjuva tarih tezinin ver­siyonlarıdır. Burjuva tarih tezinin versiyonları bilimsel olmadığın­dan, halkların tarihleri ulusal ve sınıfsal motifler iç içe olmak üzere yazılmalıdır.

Bilimsel bir tarih yazımı için burjuva tarih tezi ve metodonun materyalistçe reddedilmesi zorunludur. Burjuva tarih tezinin kav­ram ve kategorileriyle metodunu referans noktası yapmadan tarih yazıcılığına girişmek, diyalektik tarihsel materyalist teori ve metodun zorunlu bir gereğidir. Kürt Tarih Yazımı Polemikler ve Çatışan Sapma Eğilimler, Bilim Tarih ve Metodoloji, Medeni Ayhan, 9789754310979, Sorun yayınları
Stok Kodu
9789754310979
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat