Ekimin Yetiştirdikleri Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi, bulunduğumuz coğrafyada da "tarih yazımı" gibi ciddi konular, bilimsellikten uzak yöntemler dışındaki resmi tarih anlayışlarıyla ele alınıp incelenmektedir. Bu türden anlayışlarla hazırlanan tarih kitapları, emekçi halkların birbirini anlamasını ve sevmesini değil, bölünüp parçalanmasını koşullamaktadır.

Emperyalizm, bir yandan emekçi halkları birbirine karşı kışkırtırken, öte yandan tarihsel, kültürel özelliklerinden uzaklaştırılıp asimilasyonunu hedeflemektedir. Kimlik ve kişiliği ile yabancılaştırılmış insan köle insandır.

İnsanın ve insanlığın sosyal kurtuluş mücadelesini perdelemek isteyen hegemonların din ve etnisiteyi öne çıkarması olayını doğru değerlendirmek gerekiyor.

Gerici çarlık rejimi, emekçi halkların baskı, sömürü ve asimilasyonu konusunda tarihin en tiksindirici örneklerini sergilemiştir. Çarlık otokrasisinin devrimle yıkılması, ezilen ve sömürülen emekçi halkların davasının proletaryanınki ile gündemleştirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Kafkasya halkları Ekim Devrimi sayesinde, tarih, kültür ve dillerini özgürce ifade etme haklarını kazanmıştır. Ancak; "Milliyetler Meselesi'ne köklü çözüm yöntemleri üretemeyen sosyalist uygulamalar, günümüzde çözülmüş ve başka bir yapıya dönüşmüştür. Halklar bu süreçten büyük zarar görmüştür. Elimizdeki kitap; 'Ekim'in Yetiştirdikleri' bu süreçte yazılı tarihine ve kültürüne sahiplenen Çeçen halkının edebiyatına ilişkin özgün örneklerden biridir. Ayrıca Türkçeye kazandırılan ilk ve tek çalışmadır.
(Arka Kapak) Ekimin Yetiştirdikleri, Sorun yayınları, Moxhmad Sulayev Tarık Cemal Kutlu, 9789754311204, Moxhmad Sulayev
Stok Kodu
9789754311204
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
112
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001
Çeviren
Moxhmad Sulayev Tarık Cemal Kutlu
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat